رد پای امریکایی ها در پشت انتقال داعش به شمال

 

 

نویسنده: عاشق حسین طوری

آمریکا داعش را به شمال افغانستان منتقل می‌کند

در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا مدعی اند گروهک داعش را در شرق این کشور سرکوب کرده اند، روزانه گزارش هایی به نقل از منابع خبری آمریکا و نیروهای افغان مبنی براین که ده ها تن ار داعشیان به هلاکت رسیده اند، منتشر می شود.

ژنرال عبدالرشید، دوستم معاون اول رئیس جمهور اشرف غنی که برای آزادسازی شهرستان غورماچ در استان فاریاب به شمال غرب افغانستان سفر کرده است، می گوید : قرار است بر اساس یک پروژه تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از جنگجویان داعش از اتباع چچن، ازبکستان و تاجیکستان که نزد داعش در سوریه و عراق آموزش دیده و جنگیده اند، به شمال افغانستان انتقال یابند. ناگفته نماند دررابطه با تصرف مناطق و شهرستان ها توسط طالبان درافغانستان نیز دوستم می گوید که این کاربراساس معاملات صورت می گیرد.

شهرستان ها، مناطق، پاسگاه ها، تانک ها و دیگر سلاح های سبک و سنگین در قبال پول به طالبان واگذار می شود، ولی مسئولان و نیروهای امنیتی که در این قضیه دست دارند، به زودی شناسایی و تحویل قانون خواهند شد.

ناگفته نماند فساد مالی که در بدنه دولتی افغانستان رسوخ کرده، در بدنه نظامی این کشور به قدری نفوذ کرده که به گفته ژنرال دوستم، در شهرستان ها، سلاح های سنگین و سبک با طالبان مورد معامله قرار می گیرد و حتی گفته می شود، به نام هزاران نفر از نیروهایی که وجود خارجی ندارند، مورد فساد مالی قرار می گیرند.

در چنین وضعیتی بازهم بیش از ۱۵ میلیارد دلار به عنوان کمک برای چهار سال آینده به همین سیستم در کنفرانس بروکسل از سوی جامعه بین المللی اعلام شد، بدون این که فکری برای مبارزه جدی با فساد اداری و مالی درافغانستان شده باشد.

البته به گفته منابع دولتی افغانستان ۸۰ درصد این کمک ها که تاکنون به این کشور صورت گرفته توسط خود خارجی ها به ویژه آمریکا هزینه شده است. پس جای تعجب نیست که از یک سو طالبان در شمال، جنوب و غرب افغانستان می تازد و شهرستان ها و مناطق را تصرف می کنند و صدها تن از نیروهای امنیتی افغانستان را به خاک و خون می کشند یا آنان را به اسارت می گیرند و از سوی دیگر داعش در شرق افغانستان لانه کرده است.

به گفته ژنرال دوستم قرار است بر اساس یک پروژه تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از جنگجویان داعش به شمال این کشور نیز انتقال یابند. غلام جیلانی زواک، رئیس دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان می گوید: « گزارش های موثق از شهرستان های هسکه مینه، اچین و دیگر مناطق استان ننگرهار حکایت از کشته شدن غیرنظامیان به نام داعش دارد.» به گفته او مردم این مناطق به شدت از دولت و آمریکائی ها شاکی اند که داعش مورد هدف و برخورد  قرار نمی گیرد؛ بلکه به جای آنان مردم غیرنظامی که با داعش مخالف اند، بمباران می شوند.

به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی که چندی پیش مناطقی را از دست داعش پاکسازی و آزاد کرده بودند، با رها کردن  آن مناطق نیروهای داعش بار دیگر آن جا را تصرف کرده اند. غلام جیلانی زواک در مورد انتقال ۷ هزار و ۵۰۰ نفر داعش به شمال افغانستان نیز گفته : این یک پروژه بزرگ است که از سوی  آمریکا مورد پیگیری و عمل قرار می گیرد. به گفته آقای زواک ، پاکستان نیز در پیاده کردن این پروژه آمریکا  را یاری می کند. رئیس دفتر مطالعات استراتژک افغانستان با اشاره به هدف این پروژه آمریکایی بیان می کند: آمریکا قصد دارد با انتقال جنگ به آسیای میانه حیاط خلوت روسیه که مالامال از انرژی نیز هست را ناامن کند و به بهانه مبارزه با داعش در آن جا حضور نظامی پیدا کند.

اما استاد حبیب ا.. رفیع رئیس بخش دائره المعارف در آکادمی علوم افغانستان و نویسنده معروف این کشور ضمن رد ادعای ژنرال دوستم گفته است، انتقال داعش در این حد به شمال افغانستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا ژنرال دوستم به بهانه مبارزه با داعش ملیشیای نظامی خود را همچنان حفظ و بیش از پیش مسلح سازد. آقای رفیع در عین حال موضوع داعش را تا حدودی تائید کرده و گفته است که عده ای محدود از افراد تحت نام داعش مورد حمایت نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا هستند تا با ایجاد ترس حضور طولانی مدت آمریکائی ها در افغانستان توجیه شود.

 

Updated: نوامبر 26, 2016 — 11:36 ب.ظ