حزب دمکرات کردستان و “انتخابات” در ترکیه

 

 

نسان نودینیان

  • کرد کرد کردن احزاب ناسیونالیست هم همیشه همین بوده است. نه اینکه منافع واقعی مردم کرد مد نظرشان باشد بلکه بسته به شرایط همیشه جانب این دولت و آن دولت را گرفته اند و این استراتژی سیاسی همیشگی همه احزاب ناسیونالیست کرد بوده است …

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
سه‌شنبه  ۱۹ آبان ۱٣۹۴ –  ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵

 

حزب دمکرات کردستان و “انتخابات” در ترکیه
میراث دیرینه حزب دمکرات کردستان (یکی از دو شاخه حزب دمکرات در کردستان ایران) «دلالی» و «بازی در معادلات منطقه ای» اینبار با بیانیه سیاسی این حزب، حزب دمکرات کردستان، تازه شد.

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان بتاریخ ٥ آبان ١٣٩٤ تحت عنوان «حزب دموکرات کردستان: برداشت و خوانش ما در رابطه با نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه» بیانیه ای صادر کرده است. بدون شک نتایج انتخابات زودرس در ترکیه یکی از موضوعات مهم در منظقه خاورمیانه است. پرداختن به آن عرصه ای مهم برای احزاب سیاسی است.

صورت مساله؛ بیانیه دفتر سیاسی ح.د.ک (حزب دمکرات کردستان) آزادی “انتخابات”. در شرایطی که دولت ترکیه به کثیف ترین جنایات و سیاست های ارتجاعی و سرکوبگرانه و بدترین نوع فساد مشغول است حزب دمکرات از انتخابات «آزاد» مهندسی شده توسط اردوغان مشغول درس گرفتن و تجربه صادر فرمودن برای مردم کردستان ایران است. اینها واقعا هزار سال از جامعه عقبند. در بیانیه آمده است؛ «انتخابات در ترکیه از چند لحاظ برای حزب دمکرات کردستان و مردم شرق کردستان مهم و قابل تأمل است. پیش از هر چیز از این لحاظ که ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، تجربه متفاوتی در مقایسه با کشور ما در خصوص انتخابات آزاد و چند حزبی دارد و نقاط مثبت و منفی دمکراسی این کشور برای کشورها و خلقهای محروم از دمکراسی و انتخابات آزاد در این منطقه، می‌تواند حاوی درسها و تجارب ارزشمندی باشد». گریز ح.د.ک از نتایج انتخابات ۱۷ ژوئن امری آگاهانه و به گفتمان دلالی این حزب در چارچوب ائتلاف منطقه ای با حزب دمکرات کردستان عراق و دولت اردوغان گره زده شده است.
موقعیت تضعیف شده حزب اسلامی «عدالت و توسعه» و پیروزیهای جدی حزب اتحاد دمکراتیک خلقها در انتخابات قبلی همه آرزوهای مالیخولیایی اردوغان برای بازگرداندن امپراطوری عثمانی را برباد داد. آرزوی یک رئیس جمهور مقتدر بر راس یک دیکتاتوری پارلمانی بر باد رفت. حزب اردوغان دارای سیاه ترین کارنامه در ترکیه است. حزبی که در کنار فساد اقتصادی اش پرونده همکاری با داعش را هم زیر بغل دارد و مخصوصا در میان مردم کردزبان و اقشار آزادیخواه و سکولار ضد داعش منفورتر شده است با عملیات همزمان علیه پ.ک.ک و داعش محافل و احزاب ناسیونالیسم ترک و هوادارانشان را به سمت خود جلب کرد با پاشیدن خون به اعتراضات مردم، با کنترل پلیسی مطبوعات توانست توازن پارلمانی کنونی را برهم بزند و دولت دیکتاتوری ــ اسلامی را به سر مقصد برساند. دولت کنونی اردوغان بر خلاف بیانیه دفتر سیاسی ح. د. ک، حاصل سلب آزادی انتخابات است نه آزادی انتخابات.
جدال و کشمکش دولت ترکیه با حزب پ. ک. ک و پروسه صلح و آشتی از پیشینه و سابقه ای بسیار طولانی برخوردار است. بررسی پروسه آشتی و صلح و پایان مبارزه مسلحانه، مذاکرات “آمرالی” توسط اوجلان و دستگاه اداره اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) از حوصله این نوشته خارج است. حاصل، تحرک توده ای مردم در ترکیه و در شهرهای کردستان ترکیه از سه سال قبل در اشکال اعتراضات مردمی در شهرها برای آزادی زندانیان سیاسی، نارضایتی توده ای مردم علیه سیاستهای سرکوبگرانه دولت مرکزی و دامنه گسترده استقبال مردم از پروسه صلح و پایان مبارزه مسلحانه توسط پ. ک. ک عروج حزب دمکراتیک خلقها H.D.P بعنوان حزبی پارلمانی را فراهم کرد.

دولت مرکزی ترکیه در انتخابات ۱۷ ژوئن با دستیابی حزب دمکراتیک خلقها مغلوب و بازنده این شرایط شد. در طول پروسه مذاکرات “آشتی وصلح” گامهای موثر و عملی برای حل مساله کرد، پایان و یا تخفیف ستم بر مردم کرد توسط دولت مرکزی برداشته نشد. توافقات دو جانبه از جمله «آزادی زندایان سیاسی» و «پایان دادن به میلیتاریزم» در شهرهای کردستان ترکیه امضا نشد. طی این پروسه درگیری های نظامی و لشکرکشی با میلیتاریزم نظامی بیشتر شد. آنچه حاصل سیاسی ایندوره بود، نزدیک شدن مردم در کردستان ترکیه به حل مساله کرد نیست، بلکه عروج دوره نوینی از اعتراضات خیابانی و توده ای بود که حاصل آن راه یافتن حزب دمکراتیک خلقها به پارلمان ترکیه است.

کجراه سیاسی بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان و انتخابات اول نوامبر. اینها نوشته اند؛ «کاهش آراء H.D.P و سوق این آراء بسوی حزب عدالت و توسعه اگر از سویی به مفهوم ابراز نارضایتی نسبت به بکارگیری خشونت از سوی حزب کارگران کردستان و تأثیرات این نیرو بر H.D.P است». فلسفه سیاسی بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات در پاراگراف بالا قابل مشاهده است. بیانیه دفتر سیاسی ح.د.ک کاهش آرا H.D.P را نتیجه خشونت طلبی حزب کارگران کردستان P.K.Kمیداند. بررسی مواضع P.K.K موردنظر این نوشته نیست. انتخابات ١٧ ژوئن و ناکامی سیاسی ــ پارلمانی اردوغان و تلاشهای بی وقفه او برای دستیابی به شرایط انتخابات زودهنگام حاصل خشونت طلبی P.K.K و حمایتهای حزب دمکراتیک خلقها از P.K.K نیست. پروژه اردوغان تحمیل پروژه انتخابات زودهنگام و سرازیر شدن آرا به صندوق ها و دستیابی حزب “عدالت و توسعه” نتیجه سیاست دیکتاتوری نظامی و ناامنی در ترکیه است که اردوغان و هم مسلکهای او در حزب عدالت و توسعه در پیش گرفته بودند. فضای رعب و وحشت، سرکوب اعتراضات جوانان در آنکارا و استانبول، بستن تعدادی از تلویزیون ها و روزنامه ها، بمب گذاری در شهر و لشکرکشی به مناطق کوهستانی قندیل، بمباران بی وقفه مردم در این مناطق، در کنار بکارگیری مافیای اقتصادی برای به سرانجام رساندن پروژه اردوغان و نتایج مطلوب برای او و حزب متبوعش، است. کجراه بیانیه البته اتفاقی نیست. و البته تحت تاثیر درگیری های چند ماه گذشته حزب دمکرات کردستان ایران با P.K.K قرار دارد. اما نکته اصلی ائتلاف و تبدیل شدن این احزاب دو شاخه حزب دمکرات کردستان ایران به ستون پنچم دولت ترکیه و حزب دمکرات کردستان عراق (حزب بارزانی) است.

نتیجه: حزبی که سرکوب مردم، بمباران مناطق پ ک ک که در این دوره اعلام آتش بس کرده و دستگیری وسیع هواداران این حزب را که به منظور ایجاد فضای ارعاب در جامعه صورت گرفته را رها میکند و یک طرفه به پ ک ک حمله میکند فقط نشان میدهد که تا چه اندازه این حزب از قماش همان اردوغان ها است.
کرد کرد کردن احزاب ناسیونالیست هم همیشه همین بوده است. نه اینکه منافع واقعی مردم کرد مد نظرشان باشد بلکه بسته به شرایط همیشه جانب این دولت و آن دولت را گرفته اند و این استراتژی سیاسی همیشگی همه احزاب ناسیونالیست کرد بوده است.

حزب دمکرات کردستان با لبیک گفتن به دیکتاتورها کارنامه “روشن” ی دارد. یک بار برای گرفتن خودمختاری به خمینی لبیک گفت و اینبار برای تشدید هم پیمانی منطقه ای خود به دیکتاتور اسلامی اردوغان لبیک گفته است.

پروژه اردوغان سیاه و خونین است. لبیک بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات به این پروژه محکوم است. بیانیه دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان اعلام تیپیک موضع سیاسی احزاب ناسیونالیست است که در بازی های منطقه ای شغل نامیمون دلالی را پیشه میکنند.

 

Updated: نوامبر 29, 2016 — 1:25 ب.ظ