اخبار فوری روز : آمریکا به دنبال هدف قرار دادن منشأ تروریسم یعنی پاکستان است/ طالبان به دنبال ورود به مذاکرات صلح با دست پر هستند

 

آمریکا به دنبال هدف قرار دادن منشأ تروریسم یعنی پاکستان است/ طالبان به دنبال ورود به مذاکرات صلح با دست پر هستند

پیرمحمد ملازهی تحلیلگر مسائل افغانستان با اشاره به تغییر راهبرد ابلاغی کاخ‌سفید در افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد: سیاستی که در دوران باراک اوباما در خصوص افغانستان اتخاذ شد، بر اساس خروج نیروهای ناتو و آمریکا از این کشور بنا شده بود. در حاشیه این سیاست‌ها ترامپ تمامی راهبردهای اوباما در افغانستان را رد کرد و زمانی که وی و تیم او روی کار آمدند، در مقایسه با اوباما دارای تجربیات بسیار زیادی برای حضور یا ادامه سناریو در افغانستان بودند. از این جهت اوباما در پرونده افغانستان در جایگاه ضعف قرار گرفت.
وی افزود: حضور ترامپ و پس از آن انتخاب «جیمز متیس» به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده بیانگر این است که واشینگتن به دنبال ورود تمام قد در پرونده افغانستان است. به عبارت دیگر باید بگوییم که استراتژی ایالات متحده و سخنان اخیر وزیر دفاع این کشور مدلی از احیای سیاست‌های بوش پسر را به نمایش می‌گذارد. از این منظر ایالات متحده تا حدی به سمت نظریه هند و افغانستان متمایل شده و به دنبال هدف قرار دادن منشأ تروریسم یعنی پاکستان است.
زمانی که وزیر دفاع ایالات متحده اعلام می‌کند مستشاران بیشتری روانه افغانستان می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه وضعیت خطرناک (اعم از تهدید انفرادی یا جمعی) وارد عمل خواهند شد، معنایش این است که آمریکا در حال بازگشت به سیاست «بوش پسر» در افغانستان است. چراکه بوش در آن زمان رسماً اعلام کرده بود که هر تحرک مشکوکی را مورد هجمه سخت قرار دهد و ترامپ در حالت فعلی دنباله‌روی این سیاست شده‌است.
این کارشناس مسائل شبه‌قاره با اشاره به پیامدهای تغییر راهبرد آمریکا در افغانستان بیان کرد: تغییر استراتژی ایالات متحده در افغانستان بسیار خطرناک است و بدون تردید مخاطراتی را برای شهروندان بومی و خصوصاً روستاهای افغانستان در برخواهد داشت. به گونه‌ای که آنها نمی‌دانند چه مکانی را مورد حمله قرار می‌دهند یا این‌که آیا سوژه‌ها و اماکن مورد نظر متعلق به طالبان است یا اشخاص دیگر. در زمان «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری سابق افغانستان چنین انتقاداتی بر سر این موضوع‌ها وجود داشت که محور اصلی آن عملیات هواپیماهای بدون‌سرنشین بود. چراکه نظامیان ایالات متحده در زمین و آسمان علیه غیر نظامیان عملیات می‌کردند که در حالت فعلی وزیر دفاع ایالات متحده به دنبال احیای همین روند است.
وی ادامه داد: آنچه که در این پرونده باید مورد نظر قرار بگیرد، اعمال فشار داخلی روی ترامپ است. اختلاف‌نظر میان وزارت خارجه و کاخ سفید یکی از دلایلی است که واشینگتن مجبور می‌شود برای اغنای افکار عمومی باز هم به بحث مبارزه با تروریسم متوسل شود. در این بین ممکن است عده‌ای داعش را عامل تشدید برخوردهای ایالات متحده بدانند اما واقعیت این است که در زمین افغانستان دست برتر همچنان با طالبان است. درست است که بسیاری از عناصر داعش از غرب آسیا وارد نواحی شمالی افغانستان شده‌اند اما نمی‌توان نفوذ داعش در افغانستان را بیش از طالبان قلمداد کرد، اما مدیریت جریان‌های تروریستی در افغانستان توسط واشینگتن با منافع کاخ سفید همخوانی دارد.
ملازهی در پایان در پاسخ به اینکه واکنش طالبان در مقابل برخورد سخت آمریکا چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: بدون تردید طالبان در مراحل اولیه وارد جنگ با ایالات متحده خواهد شد اما هدف آن احیای «امارت اسلامی» نیست بلکه آنها به دنبال ورود به مذاکرات صلح با دست پر هستند. از جهتی دیگر باید توجه داشته باشیم که سیاست جدید ایالات متحده در درجه اول پاکستان را هدف قرار خواهد داد تا بتوان با به راه انداختن کارزار جدید طالبان را وارد مذاکرات صلح با دولت افغانستان کند. حتی به نظر می‌رسد که واشینگتن زمینه‌هایی برای ورود طالبان به ساختار قدرت افغانستان چیده‌است که از این جهت سناریوی پیش‌رو تشدید جنگ با طالبان و نهایتاً ورود آنها به مذاکرات صلح ارزیابی می‌شود.

 

آمریکا رکورد ۷ ساله پرتاب بمب و موشک در افغانستان را شکست

نیروهای آمریکایی بیش از ۷۰۰ بمب و موشک را در ماه گذشته میلادی استفاده کردند که در هفت سال اخیر در این کشور بی‌سابقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از گروه رسانه‌ای «The Bureau of Investigative Journalism» (دفتر خبرنگاری پژوهشی) در انگلیس، ماه گذشته میلادی هواپیماهای آمریکایی بیش از هر زمان دیگری در هفت سال گذشته از بمب و موشک در افغانستان استفاده کردند.

براساس اطلاعات منتشر شده تازه نیروی هوایی آمریکا، هواپیماهای این کشور تنها در ماه گذشته در افغانستان 751 بمب و موشک پرتاب کرده است که این بالاترین آمار از نوامبر سال 2010 تاکنون را نشان می‌دهد.

گفتنی است که نیروی هوایی آمریکا معیارهای متفاوتی را برای اندازه‌گیری شدت حملات هوایی دارد که تعداد موشک و بمب‌های رها شده یکی از این روش‌ها است، زیرا در یک حمله ممکن است بیش از یک بمب و یا موشک استفاده شود.

«دفتر خبرنگاری پژوهشی» خواستار دریافت اطلاعات بیشتر درباره تعداد حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان در ماه سپتامبر شد اما تاکنون موفق به دریافت آن از فرماندهی ماموریت «حمایت قاطع» نشده است.

در ماه‌های حملات هوایی آمریکا علیه مخالفان مسلح در افغانستان افزایش یافته و در حالی که هنوز 3 ماه به پایان سال 2017 میلادی مانده، تعداد حملات هوایی آمریکا بیش از مجموع این حملات در دو سال گذشته بوده است.

ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز اخیرا اظهار کرد که در زمان ریاست جمهوری ترامپ نیروهای خارجی مستقر در افغانستان حملات هوایی بیشتری را بیش از هر سال دیگری از سال 2012 داشته است.

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز پیش از این اعلام کرده بود که پس از اعلام استراتژی جدید ترامپ حملات حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که در اثر افزایش این حملات، تعداد تلفات غیرنظامیان در این کشور نیز افزایش یافته است.

براساس گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به (یوناما)، حملات هوایی در ولایت‌های هرات و لوگر در یک هفته دستکم 28 غیرنظامی کشته و 16 تن دیگر نیز زخمی شدند که همه آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.

براساس این گزارش یوناما، آمار تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی در شش ماه نخست سال 2017 نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش 43 درصدی داشته است.

این دفتر در زمان یاد شده تعداد 95 کشته و 137 مجروح را بر اثر حملات هوایی ثبت کرد و افزایش تعداد کشته‌ها میان زنان و کودکان را بسیار بالا دانست.

 

جنگ ۱۷ساله

۸ صبح : هفده سال پیش در ۷ اکتوبر سال ۲۰۰۱ ایالات متحده به اردوگاه‌های القاعده و طالبان حمله هوایی کرد. حمله به طالبان که در آن زمان بر افغانستان حکومت می‌کردند، در پاسخ به حمله‌های تروریستی۱۱ سپتامبر صورت گرفت. حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر را القاعده طراحی و اجرا کرد. سازمان القاعده و بنیان‌گذارش اسامه بن لادن در آن زمان در افغانستان مستقر بودند و ملامحمد عمر رهبر طالبان از آنان حمایت می‌کرد. رهبران و سربازان سازمان القاعده به ملامحمد عمر به عنوان فرمانده کل مسلمانان دنیا بیعت کرده بودند. این نشان می‌داد که ملامحمد عمر و القاعده به لحاظ اعتقادی تفاوتی با هم‌دیگر نداشتند.
روایت‌های متعدد نشان می‌دهد که ملامحمد عمر پیش از ۱۱ سپتامبر به صورت دقیق و مشخص نمی‌دانست که القاعده قصد حمله گسترده به قلمرو امریکا را دارد. یک روایت مشهور می‌گوید که ملامحمد عمر به سران القاعده گفته بود که بهتر است به اسراییل حمله کنند، نه به امریکا. بر مبنای همین روایت ملامحمد عمر به القاعده گفته بود که اگر به امریکا هم حمله می‌کنند، نباید حمله‌شان چنان گسترده باشد که آن کشور را وادار به واکنش نظامی کند. ملامحمد عمر ظاهراً تصور می‌کرد که القاعده قصد دارد به مقیاس خیلی کوچک و محدود به امریکا حمله کند و به این ترتیب حمایت بیشتر محافل بنیاد‌گرا و پول‌دار حاشیه خلیج فارس را به دست آورد.

اما حمله‌های ۱۱ سپتامبر خیلی گسترده، بی‌رحمانه و بزرگ بود. ۱۱ سپتامبر در تاریخ امریکا بی‌سابقه بود. برای اولین بار یک گروه، مردم امریکا را در قلب قلمرو این کشور هدف قرار داد، اما این امر موجب خشم ملامحمد عمر بر القاعده نشد. ملامحمد عمر قاطعانه از القاعده حمایت کرد. ایالات متحده هم در پاسخ به آن، طالبان و ملامحمد عمر را دشمن خودش اعلام کرد. موضع واشنگتن در آن زمان این بود که حامیان القاعده هم دشمنان امریکا محسوب می‌شوند.
حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر را خالد شیخ‌محمد، یکی از دوستان اسامه بن‌لادن طراحی کرده بود و رهبر القاعده آن را در سال ۱۹۹۹ تصویب کرد. رمزی بن‌شیبه یکی دیگر از رهبران القاعده هم نقش عمده در اجرای حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر داشت. محمد‌عاطف فرماندهی شاخه‌ی نظامی القاعده هم می‌دانست که سازمانش به امریکا حمله می‌کند. ابوتراب الاردنی هم کسی بود که بن‌لادن با او در مورد حملهیتروریستی ۱۱ سپتامبر مشورت کرده بود. ایمن‌الظواهری بعداً در جریان طرح حمله قرار داده شد. غیر از این شش نفر، دیگر اعضای شورای رهبری القاعده هم در مورد حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر معلومات دقیق نداشتند. خالد شیخ‌محمد و بن‌لادن چنان سری عمل کردند که حتا بسیاری از اعضای سازمان‌شان هم اطلاعات دقیق در مورد آن نداشتند.
پس از ۷ اکتوبر سال ۲۰۰۱ و حمله جنگنده‌های امریکایی به اردوگاه‌های القاعده و کاروان‌های نظامی طالبان، اولویت امریکا، بازداشت رهبران القاعده بود. واشنگتن درآن زمان، در کنار انتقام‌گیری، می‌خواست که از حمله‎ دیگر به قلمرو امریکا جلوگیری کند. بن‌لادن و هم‌سازمانی‌هایش در آن زمان با نشر ویدیوهایی تبلیغ می‌کردند که القاعده، هسته‌های خوابیده‌ی دیگر هم در ایالات متحده دارد و این هسته‌ها به زودی فعال می‌شوند. ایالات متحده این حرف‌های رهبران القاعده را جدی گرفته بود.
حمله‌های هم‌آهنگ هوایی ایالات متحده که با پیش‌رَوی‌های جبهه‌ی متحد ضد طالبان همراه بود، گلیم امارت ملامحمد عمر را جمع کرد. تمام رهبران القاعده پس از سقوط طالبان از افغانستان به پاکستان و ایران فرار کردند. محمد عاطف فرمانده شاخه نظامی القاعده و ابوتراب الاردنی دیگر رهبر این سازمان، در قندهار کشته شدند. غیر از این دو، دیگر رهبران القاعده به پاکستان و ایران رفتند. القاعده که قبل از حمله‌ی۱۱ سپتامبر، شبکه حمایتی نیرومند در پاکستان داشت، موفق شد که برای رهبرانش در شهرهای کراچی، راولپندی، کویته، پشاور و لاهور پوشش حمایتی درست کند.
ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ به شدت تلاش می‌کرد که رهبران القاعده را در پاکستان بازداشت کند. در همین دوران، خالد شیخ‌محمد، رمزی بن‌شیبه و چند صد عضو دیگر القاعده بازداشت شدند. بازداشت خالد شیخ‌محمد طراح حملات ۱۱ سپتامبر دست‌آوردی بزرگ برای امریکا بود.
پاکستان در بازداشت سران القاعده با ایالات متحده همکاری می‌کرد. پاکستان با آن‌که از طالبان حمایت می‌کرد، القاعده را وسیله امتیازگیری ساخته بود و رهبران این سازمان را در بدل امتیاز به ایالات متحده می‌سپرد و حمایت مالی واشنگتن را می‌خرید. یک جنرال پاکستانی باری گفت که آی‌اس‌آی به احتمال زیاد، بن‌لادن را هم برای انجام یک معامله بزرگ با امریکا، در ایبت‌آباد پنهان کرده بود.
اما طالبان با پوشش حمایتی پاکستان دوباره به میدان نبرد افغانستان برگشتند. سقوط طالبان برای امریکایی‌ها یک پیروزی بزرگ نظامی بود، اما حکومت جانشین طالبان و حامد کرزی موفق نشدند که این پیروزی نظامی را بدل به پیروزی سیاسی و اجتماعی کنند. حامد کرزی نتوانست روستایی‌های ولایات جنوب‌غربی را به نفع حکومت خودش بسیج کند. این امر سبب شد که روستایی‌های مناطق دوردست ولایات جنوب غربی، به دست طالبان بیفتند.
امریکایی‌ها هم پس از سال ۲۰۰۳ مصروف عراق شدند. تمام منابع و امکانات ایالات متحده از افغانستان به عراق منتقل شد. ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۰۹ حضور نظامی محدود در افغانستان داشت. ضعف کرزی در بسیج گسترده روستاییان ولایات جنوب غربی، حمایت استراتژیک ارتش پاکستان از طالبان و حضور محدود نظامی امریکا در افغانستان و گرفتاری آن کشور در عراق، سبب شد که شورش طالبان، روزبه‌روز گسترده شود. پس از سال ۲۰۰۹ و روی کار آمدن بارک اوباما در ایالات متحده، واشنگتن تصمیم گرفت که نیروی نظامی گسترده به افغانستان بفرستد و جنرال‌های ورزیده‌ی امریکایی را موظف کند که جنگ افغانستان را ببرند، اما حضور گسترده‌ی نظامی و منابع کافی، نتوانست شورش طالبان را آن طوری که باید، مهار کند. این امر معلول جدول زمانی‌ای بود که بارک اوباما رییس‌جمهور پیشین امریکا طراحی کرده بود. رییس‌جمهور امریکا یک سال به نظامیان امریکایی فرصت داده بود تا جنگ را ببرند. او پیش از اعزام نیرو اعلام کرد که جولای سال ۲۰۱۱ خروج نظامیان امریکایی شروع می‌شود. این جدول زمانی ناقص سبب شد که پس از خروج کامل نظامیان ناتو، طالبان دوباره به مناطق روستایی مسلط شوند و جنگ ادامه پیدا کند.
رییس‌جمهور بر‌حال ایالات متحده، استراتژی متفاوتی در پیش گرفته است.
بر اساس این استراتژی نیرو‌های امریکایی از نیروهای داخلی افغانستان حمایت استراتژیک می‌کنند، پاکستان زیر فشار بیشتر قرار می‌گیرد و هیچ نوع جدول زمانی برای خروج اعلام نمی‌شود. اما حکومت کنونی ایالات متحده به لحاظ سیاسی و مالی در موقعیتی نیست که مثل سال ۲۰۱۰ صد هزار نیروی امریکایی در افغانستان مستقر کند.
هدف استراتژی کنونی ایالات متحده این است که طالبان از پیروزی نظامی ناامید شوند و به مذاکره روی بیاورند. به نظر نمی‌رسد که این اتفاق به این زودی‌ها بیفتد.

 

داعش گروه «صلیبی» و وابسته به آمریکا است/هرگونه مصالحه و تعامل با داعش مردود است

شورای رهبری طالبان در غرب افغانستان در بیانیه‌ای هشدار داد که داعش گروهی وابسته به آمریکا و صلیبی است بنابراین هرگونه مصالحه و تعامل با این گروه تروریستی مردود است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طالبان در بیانیه‌ای در غرب افغانستان از فرماندهان خود خواست تا با گروه تروریستی داعش در این کشور برخورد کنند و آنها را از بین ببرند.

در بیانیه آمده است که گروه تروریستی داعش وابسته به آمریکا و صلیبی است بنابراین هرگونه مصالحه و تعامل با این گروه تروریستی مردود است.

این بیانیه از فرماندهان طالبان در شهرستان‌های «کشک کهنه»، «کشک رباط سنگی»، «گلران» و چند منطقه دیگر ولایت هرات خواسته تا داعش در غرب افغانستان را از بین ببرند.

بر اساس بیانیه طالبان هرگونه مصالحه و تعامل با گروه داعش به‌ویژه ولایت‌های غور، فراه، بادغیس، هرات و نیمروز مجازات سنگین و محاکمه جدی را در پی خواهد داشت.

در بیانیه طالبان که در اختیار «جمهورنیوز» قرار گرفته است، سه بار به فرماندهان «امارت اسلامی» بر مبارزه با داعش تأکید شده است.

گروه طالبان تأکید کرد که داعش به هیچ یک از احکام اسلامی از جمله سنت و فرهنگ مسلمانان پایبند نیست و در این کشور بربریت به‌راه انداخته است.

شورای رهبری طالبان غرب افغانستان گفته که گروه تروریستی داعش به مذاهب اسلامی توهین کرده و در ریختن خون مسلمانان دست دارد.

همچنین در این بیانیه آمده است که گروه‌های وابسته به داعش در چند سال گذشته تعداد زیادی از طالبان را کشته‌اند بنابراین هرگونه، مذاکره، مصالحه و تعامل مانند پایمال کردن خون این کشته‌شدگان محسوب می‌شود.

طالبان تصریح کرد: گروه تروریستی داعش به‌عنوان یک گروه «صلیبی» و وابسته مستقیم به آمریکاست و مبارزه با آن جهاد است.

حدود سه ماه قبل نیز گروه طالبان اعلام کرد که تعدادی از سرکردگان ارشد داعش در غرب افغانستان را بازداشت و اعدام کرده است.

بر اساس بیانیه طالبان، «آغاجلیل» از سرکردگان اصلی گروه داعش و فرمانده این گروه تروریستی در غرب افغانستان به‌همراه چهار عضو ارشد داعشی مجازات شده‌اند.

طالبان گفته بود که این فرمانده ارشد داعش به‌همراه «توحیدی» نفر دوم این گروه تروریستی در غرب افغانستان اعدام شده‌ است.

هفته گذشته نیز مقامات محلی ولایت «غور» در مرکز افغانستان از ترک داعش از این ولایت خبر داده بودند.

ژنرال «غلام مصطفی محسنی» فرمانده پلیس غور در این باره اظهار داشت: اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش ضمن شکست سنگین در نبرد با طالبان این ولایت را ترک کرده‌اند.

 

آمریکا چاره‌ای جز خروج از افغانستان ندارد/تا پایان اشغال به مبارزه ادامه می‌دهیم

طالبان در شانزدهمین سالروز حمله آمریکا به افغانستان اعلام کرد که سیاست متکبرانه واشنگتن عامل جنگ در افغانستان است و این گروه تا خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور به جنگ ادامه خواهد داد و دفاع را حق مسلم افغان‌ها می‌داند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای به شانزدهمین سالگرد حمله آمریکا واکنش نشان داد و این حمله را ناشی از سیاست تجاوز و اشغال دانست.

در بیانیه‌ طالبان آمده است که آمریکا 16 سال قبل با حمله هوایی و زمینی به حریم افغانستان، کشتار مردم در این کشور را با راه اندازی جنگی نامشروع آغاز کرد.

این گروه تاکید کرد که عامل حمله و جنگ در افغانستان سیاست متکبرانه آمریکا و تلاش برای استعمار سایر کشورها است که هیچ توجیه منطقی ندارد.

بر اساس بیانیه طالبان، با وجود  کشته شدن هزاران و نفر و میلیون‌ها آواره اما در 16 سال گذشته روحیه استعمار ستیزی و عزم راسخ افغان‌ها ثابت شده است و به روحیه خستگی ناپذیری برای مبارزه دست یافته‌اند.

طالبان در بیانیه خود گفته‌ که در 16 سال گذشته، این گروه بخش بزرگی از خاک افغانستان را از وجود استعمار پاک کرده است و  با افزایش انسجام قدرت بیشتری یافته است.

این گروه تصریح کرد: هرچه آمریکا جنگ را در افغانستان طولانی‌تر کند، در نهایت چاره‌ای جز فرار از این کشور نخواهد داشت زیرا مردم افغانستان خستگی ناپذیرند و به مبارزه ادامه می‌دهند.

بیانیه می‌افزاید: آمریکا این حقیقت را درک کند که به آزادی سایر ملت‌ها احترام بگذارد. طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود را بیش از این ادامه ندهد و به جای استفاده از زور از عقل و منطق استفاده کند.

طالبان در این بیانیه تاکید کرد: در اخراج نیروهای آمریکایی تصمیم جدی دارد و دفاع از آزادی، اراده، نظام اسلامی و مردم افغانستان حق مسلم این گروه است، جوانان بسیاری آماده جان فشانی هستند و ما تا زمانی که نظام اسلامی را در افغانستان برقرار نکنیم دست از مبارزه برنخواهیم داشت.

 

برخی از محدودیت‌های جنگی آمریکا در افغانستان برداشته شده است؛ تهاجمی‌تر عمل می‌کنیم

وزیر دفاع آمریکا به سناتورهای این کشور گفته است که برخی از محدودیت‌های جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان برای تهاجمی شدن بیشتر فعالیت‌ها به دستور ترامپ برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «نیویورک تایمز»، ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا که معمولا تمایلی برای صحبت درباره نظامیان اعزامی آمریکا در مناطق مختلف جهان ندارد اما درباره «قوانین درگیری» نظامیان آمریکایی در افغانستان جزئیاتی را مطرح کرد.

به گفته مقامات نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان، هنوز تغییراتی که ماتیس اعلام کرد به عنوان دستور به نظامیان مستقر در آن کشور صادر نشده است.

از سوی دیگر، پنتاگون نیز تایید کرد که این تغییرات هنوز عملی نشده‌اند.

درصورت اعمال این تغییرات، هواپیماهای آمریکایی ممکن است تلاش کنند تا مخالفان مسلح دولت افغانستان را تنها به دلیل گرایش آن‌‌ها به این گروه‌ها هدف قرار دهند.

ژنرال ماتیس در کمیته نیروهای مسلح آمریکا تصریح کرد که برخی از محدودیت‌ها از جمله ضرورت نزدیکی دشمن به نیروهای افغان و یا نیروهای ویژه آمریکایی برای درگیری برداشته شده است.

وی افزود: بنابراین چنین محدودیت‌های که به ما اجازه نمی‌داد تا از نیروی هوایی به طور کامل استفاده کنیم، برداشته شده است.

ژنرال «دیوید بارنو» که فرماندهی جنگ افغانستان را به مدت دو سال برعهده داشت، گفت که این تغییرات احتمالا نشان دهنده خروج آمریکا از رویکرد تدافعی است.

در واقع تلاش ماتیس برای برداشتن محدودیت‌های قوانین درگیری با تصمیم وی مبنی بر قرار دادن نظامیان آمریکایی در نزدیکی میدان‌های جنگ همزمان است، این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا هموار تاکید می‌کند تنها نقش مشاوره به نیروهای امنیتی افغان را خواهند داشت.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا همچنین تا حدی سخنان رئیس جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل را تبیین کرد.

یکی از مقامات نظامی آمریکا در افغانستان خبر داد که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان خواستار قوانین جدیدی شده و افزود که انتظار می‌رود این تغییرات بزودی اعمال شوند.

 

استخراج خودسرانه معادن شرق افغانستان توسط آمریکا

یک روزنامه افغانستانی گزارش داد که نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان با استقرار ماشین آلات سنگین در حال استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن در این کشور است.

یک منبع محلی افغان در ولایت ننگرهار به «ویسا» گفت: نیروهای آمریکایی در این ولایت در حال استخراج معادن افغانستان هستند.

بر اساس این گزارش، نیروهای آمریکایی با استفاده تجهیزات سنگین برای استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن ولایت ننگرهار تلاش می‌کنند.

این منبع افزود: روند استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی در این ولایت توسط نیروهای آمریکایی از چندی قبل آغاز شده است.

پیش از این نیز، رسانه انگلیسی «رویترز» گزارش داده بود که ترامپ به ثروت معادن افغانستان چشم دوخته تا هزینه جنگ 16 ساله و بازسازی افغانستان را از طریق استخراج معادن در این کشور تامین کند.

ترامپ اخیرا در دیدار با «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فلزات و مواد شیمیایی آمریکا گفته بود که معادن سرشار افغانستان بار دیگر می‌تواند اقتصاد آمریکا را به اوج برساند به همین دلیل باید حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه یابد.

«اسپیوتنیک» رسانه‌ روسی نیز گزارش داده که دلیل ممانعت از ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به بهانه «جنگ» برای جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی  در این کشور صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، «وحیدالله شهرانی» وزیر سابق معادن افغانستان گفته بود که متخصصان ارزش ذخایر معادن در افغانستان را تا سه تریلیون دلار برآورد کرده‌اند و برخی از رسانه‌ها نیز معادن افغانستان را با ثروت نفتی عربستان سعودی مقایسه می‌کنند.

 

ارتباط نزدیک چین و پاکستان یکی از عوامل مهم تغییر سیاست‌های واشنگتن علیه اسلام آباد

در حالی که مدتهاست سران کاخ سفید به بهانه حمایت پاکستان از تروریست های فعال در افغانستان، سخن از تغییر سیاست‌های آمریکا درباره پاکستان می‌زنند وزیر دفاع این کشور راز مهمی را فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از جیو نیوز، عاقبت واشنگتن مهر سکوت را شکسته و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: ما به پروژه راهداری مشترک چین و پاکستان موسوم به سی پیک معترضیم.

وی که در مجلس سنای آمریکا سخنرانی می کرد افزود: مسیر عبور پروژه مشترک پاکستان و چین از مناطق مورد مناقشه‌ای چون کشمیر می‌گذرد و لجاجت این دو کشور برای انجام این پروژه خطرناک است.

جیمز ماتیس تصریح کرد هیچ کاری را در دنیا نمی‌توان با لجاجت پیش برد و واشنگتن به شدت با پروژه راهداری چین و پاکستان مخالف است.

وزیر دفاع آمریکا به امکان انجام عملیات‌های مشترک توسط چین و آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: ما دوست نداریم در مورد چین نقاط ابهامی داشته باشیم، در حال حاضر مواضع ما درباره موضوعات، کاملا مخالف همدیگر است.

بیش از یک ماه است که دونالد ترامپ با متهم کردن پاکستان به حمایت از تروریست‌های فعال در افغانستان، این کشور را تهدید به قطع کمک‌های مالی می‌کند.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که نزدیک شدن چین و پاکستان باعث ایجاد تنش میان رابطه واشنگتن و اسلام آباد خواهد شد .

در حال حاضر دو کشور پاکستان و چین مراحل اجرایی کریدور مشترک اقتصادی را آغاز کرده و پکن بیش از 46 میلیارد دلار در پاکستان سرمایه گذاری کرده است.

گفتنی است با اجرای این پروژه مسیر حمل سوخت به چین بیش از 7 هزار کیلومتر نزدیک خواهد شد و دیگر آمریکا نظارتی بر عبور و مرور نفتکش‌های چینی نخواهد داشت.

دولتمردان اسلام آباد اعلام کرده بودند که رابطه آنها با چین اهمیتش از رابطه با آمریکا بسیار بیشتر است و ترامپ نمی‌تواند با اینگونه تهدید‌ها مانع پیشروی پروژه سی پیک شود.

 

سه پیشنهاد جنرال قمرجاوید بجوا به دکترغنی درارگ کابل

منیراکرم درمقاله ای منتشره در روزنامه دان نوشت: پاکستان باید خودش را برای تحریم های دردناک از سوی امریکا آماده کند.

واشنگتن پست: جنرال قمربجوا رییس ستاد ارتش پاکستان حین دیدارش از کابل در یکشنبه گذشته  میزبانان خود را به بهترین وجه خلع سلاح کرد. او برای آموزش و تجهیز نیروهای افغان پیشنهاد داد و قول داد که در تلاش های صلح و مبارزه با تروریسم همکاری کند. مقامات افغان نیز به نوبه خود، او را یک نظامی با اعتماد در نظر آورده با انتشار یک بیانیه خوش بینانه از یک «فصل جدید» در روابط ناگوار با پاکستان سخن گفتند.

به همین علت رییس جمهور غنی در دیدار با جنرال قمربجوا وعده سپرده است که برای گفتگو با مقام های پاکستانی و بهبود روابط به زودی به آن کشور سفر می کند.

اما درپس این قیافه گیری های دپلوماتیک امکان اندکی وجود دارد که همه چیز تغییر کرده باشد.
واشنگتن پست به نقل از رحمت الله نبیل رییس اداره امنیت ملی افغانستان نوشته است که پاکستان سعی دارد وانمود کند که در حال تغییر است، اما پس از 16 سال بازی دوگانه، این تنها یک حرکت تاکتیکی است”. نبیل گفته است: پاکستان از ده ها سال به این سو از تروریسم به عنوان ابزار سیاست دولتی استفاده کرده است و افغانستان قرن هاست که قربانی تروریسم بوده است. تا زمانی که پاکستان این سیاست را تغییر ندهد، هیچ تعادلی درمنطقه نمی تواند به وجود آید.

پاکستان دلایلی دارد تا احساس سرخورده گی کند. این کشور با تهدید بی سابقه تحریم ها از سوی ایالات متحده و اتهامات تازه مواجه است که گویا به اندازه کافی برای جلوگیری از حملات مرزی به افغانستان انجام نداده است. ارتش آن کشور در پاسخ به اتهامات تاکتیک های مختلف از قبیل انکار، پیشنهاد کمک، درسن های تاریخ، پرواز دادن چرخبال  ها برفراز مناطق مرزی، ارسال پیام های دلسوزانه به قربانیان بم گذاری و تلاش برای ساختن دیوارحفاظتی در امتداد مرز های ۱۸۰۰ کیلومتری را به کار می گیرد. ولی این شگرد های دیگر کارآمد نیستند.

منیر اکرم، یک دیپلمات سابق پاکستانی با دیدگاه های قوی ملی گرایانه، اخیرا نوشته است که تلاش برای برقراری ارتباط با ایالات متحده بی نتیجه خواهد بود و هدف سیاست جدید ترمپ در مورد ارسال نیروهای بیشتر به افغانستان و فشار بر اسلام آباد تامین ثبات در‌آن کشور نیست، بلکه تحمیل طرح «صلح هندی- امریکایی» در منطقه است.

منیراکرم درمقاله ای منتشره در روزنامه دان نوشت: پاکستان باید خودش را برای تحریم های دردناک از سوی امریکا آماده کند. پاکستان باید خطوط قرمز خود را ترسیم کند. نشان دادن هرگونه ضعف دربرابر امریکا، رفتار آن کشور را به جای که بهبود ببخشد، تشدید می کند.

 

خواجه آصف: نگران سیاست تازه آمریکا در منطقه و افغانستان هستیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،«خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان گفت: سیاست‌های واشنگتن در افغانستان نگران کننده است و به صلح در منطقه آسیب می‌رساند.

وی در مصاحبه با خبرنگاران در سفارت پاکستان در آمریکا تأکید کرد: بعد از اعلام سیاست تازه واشنگتن برای جنوب آسیا و افغانستان روابط با این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است.

به گزارش داون، خواجه آصف اظهار داشت: اگر آمریکا درباره آینده افغانستان نگران است، پاکستان هم نگرانی‌هایی در این زمینه دارد.

وزیر امور خارجه پاکستان ادامه داد: تا زمانی که صلح در افغانستان برقرار نشده باید به تلاش‌های خود برای برقراری امنیت در این کشور ادامه دهیم.

وی افزود: برای ثبات در افغانستان آمریکا و پاکستان باید با یکدیگر همکاری کنند.

خواجه آصف ادامه داد: پاکستان در داخل کشور علیه تروریست‌ها وارد عمل شده است و در حال حاضر نیز سرویس‌های امنیتی عملیات در این زمینه را ادامه می‌دهند.

خواجه آصف تصریح کرد: 40 درصد افغانستان مأمن تروریست‌هایی است که علیه پاکستان وارد عمل می‌شوند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که وزیر امور خارجه پاکستان به آمریکا سفر کرده و سعی دارد با مقامات این کشور به توافق برسد.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با وزیر امور خارجه پاکستان گفت: حفظ روابط پایدار با اسلام‌آباد از اولویت‌های واشنگتن است.

وی افزود: سیاست آمریکا این است که برای حفظ ثبات در جنوب آسیا و برقراری امنیت افغانستان، روابط پایدار با پاکستان داشته باشد.

از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا گفت: قبل از اینکه ترامپ به گزینه‌هایی روی آورد که مربوط به حمایت پاکستان از تروریسم است بار دیگر همکاری با این کشور در خصوص افغانستان را امتحان خواهیم کرد.

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اظهارات اخیر خود گفت: اطمینان دارم که سرویس امنیتی پاکستان آی اس آی با تروریست‌ها در ارتباط است.

چندی پیش ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعد از تعیین استراتژی خود در افغانستان گفت: پاکستان با ادامه اقدامات خود در پناه دادن به افراط‌گرایان در آینده بسیار ضرر خواهد کرد زیرا این کشور به تروریست‌هایی پناه می‌دهد که با واشنگتن می‌جنگند.

سخنان ترامپ واکنش شدید پاکستان و لغو دیدار مقامات دو کشور را به دنبال داشت.

 

پاکستان حکومت افغانستان را به فروش سلاح به طالبان متهم کرد

خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان، حکومت افغانستان را متهم به فساد کرد و ادعا کرد که ارتش افغانستان به گروه طالبان سلاح به فروش می رساند. وی گفته است ما شریک فساد موجود در افغانستان نیستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلس، وزیرخارجۀ پاکستان که در مرکز تحقیقات انستتیوت صلح ایالات متحده صحبت می کرد، همچنین ادعا کرد که عامل جنگ و بی ثباتی در افغانستان، تنها به اتهامات ایالات متحده مبنی بر حمایت اسلام آباد از گروه های تندرو در داخل قلمرو آن کشور خلاصه نمی شود.
خواجه محمد آصف گفت که مقامات امریکایی به خصوص رئیس جمهور این کشور تنها به اتهاماتی متکی اند که گویا پناهگاه های امن برای تندروان در پاکستان فراهم می شود، در حالیکه به گفتۀ وی بی ثباتی در افغانستان عوامل متعدد دارد.
آقای آصف گفت “آنچه در افغانستان می گذرد، ابعاد زیاد دارد. یک حکومت فاسد در کابل است. میلیارد ها دالر را در افغانستان تزریق کردید که به هیچ جایی نرسید. تجارت مواد مخدر ۳۷۰۰ در صد افزایش یافته است. ما شریک چنین جنایات نیستیم.”
وزیر خارجۀ پاکستان همچنین ادعا کرد که ارتش افغانستان برای گروه طالبان سلاح به فروش می رساند، اما در مورد جزئیات چنین ادعا، چیزی بیان نکرد.
آقای آصف در مورد ادعای مقامات امریکایی مبنی بر اینکه پاکستان به تندروان پناهگاه امن فراهم می کند همچنین گفت “اگر برای یک لحظه اعتراف کنیم که اتهامات آنان درست است که ما در قلمرو خود پناهگاه فراهم کرده ایم، کی ها مسوول تجارت مواد مخدر اند؛ کی ها مسوول فساد در کابل اند؛ کی ها به طالبان سلاح می فروشند؛ و داعش را به افغانستان می آورند؟”

پیرمحمد ملازهی تحلیلگر مسائل افغانستان با اشاره به تغییر راهبرد ابلاغی کاخ‌سفید در افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد: سیاستی که در دوران باراک اوباما در خصوص افغانستان اتخاذ شد، بر اساس خروج نیروهای ناتو و آمریکا از این کشور بنا شده بود. در حاشیه این سیاست‌ها ترامپ تمامی راهبردهای اوباما در افغانستان را رد کرد و زمانی که وی و تیم او روی کار آمدند، در مقایسه با اوباما دارای تجربیات بسیار زیادی برای حضور یا ادامه سناریو در افغانستان بودند. از این جهت اوباما در پرونده افغانستان در جایگاه ضعف قرار گرفت.
وی افزود: حضور ترامپ و پس از آن انتخاب «جیمز متیس» به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده بیانگر این است که واشینگتن به دنبال ورود تمام قد در پرونده افغانستان است. به عبارت دیگر باید بگوییم که استراتژی ایالات متحده و سخنان اخیر وزیر دفاع این کشور مدلی از احیای سیاست‌های بوش پسر را به نمایش می‌گذارد. از این منظر ایالات متحده تا حدی به سمت نظریه هند و افغانستان متمایل شده و به دنبال هدف قرار دادن منشأ تروریسم یعنی پاکستان است.
زمانی که وزیر دفاع ایالات متحده اعلام می‌کند مستشاران بیشتری روانه افغانستان می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه وضعیت خطرناک (اعم از تهدید انفرادی یا جمعی) وارد عمل خواهند شد، معنایش این است که آمریکا در حال بازگشت به سیاست «بوش پسر» در افغانستان است. چراکه بوش در آن زمان رسماً اعلام کرده بود که هر تحرک مشکوکی را مورد هجمه سخت قرار دهد و ترامپ در حالت فعلی دنباله‌روی این سیاست شده‌است.
این کارشناس مسائل شبه‌قاره با اشاره به پیامدهای تغییر راهبرد آمریکا در افغانستان بیان کرد: تغییر استراتژی ایالات متحده در افغانستان بسیار خطرناک است و بدون تردید مخاطراتی را برای شهروندان بومی و خصوصاً روستاهای افغانستان در برخواهد داشت. به گونه‌ای که آنها نمی‌دانند چه مکانی را مورد حمله قرار می‌دهند یا این‌که آیا سوژه‌ها و اماکن مورد نظر متعلق به طالبان است یا اشخاص دیگر. در زمان «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری سابق افغانستان چنین انتقاداتی بر سر این موضوع‌ها وجود داشت که محور اصلی آن عملیات هواپیماهای بدون‌سرنشین بود. چراکه نظامیان ایالات متحده در زمین و آسمان علیه غیر نظامیان عملیات می‌کردند که در حالت فعلی وزیر دفاع ایالات متحده به دنبال احیای همین روند است.
وی ادامه داد: آنچه که در این پرونده باید مورد نظر قرار بگیرد، اعمال فشار داخلی روی ترامپ است. اختلاف‌نظر میان وزارت خارجه و کاخ سفید یکی از دلایلی است که واشینگتن مجبور می‌شود برای اغنای افکار عمومی باز هم به بحث مبارزه با تروریسم متوسل شود. در این بین ممکن است عده‌ای داعش را عامل تشدید برخوردهای ایالات متحده بدانند اما واقعیت این است که در زمین افغانستان دست برتر همچنان با طالبان است. درست است که بسیاری از عناصر داعش از غرب آسیا وارد نواحی شمالی افغانستان شده‌اند اما نمی‌توان نفوذ داعش در افغانستان را بیش از طالبان قلمداد کرد، اما مدیریت جریان‌های تروریستی در افغانستان توسط واشینگتن با منافع کاخ سفید همخوانی دارد.
ملازهی در پایان در پاسخ به اینکه واکنش طالبان در مقابل برخورد سخت آمریکا چه خواهد بود، خاطرنشان کرد: بدون تردید طالبان در مراحل اولیه وارد جنگ با ایالات متحده خواهد شد اما هدف آن احیای «امارت اسلامی» نیست بلکه آنها به دنبال ورود به مذاکرات صلح با دست پر هستند. از جهتی دیگر باید توجه داشته باشیم که سیاست جدید ایالات متحده در درجه اول پاکستان را هدف قرار خواهد داد تا بتوان با به راه انداختن کارزار جدید طالبان را وارد مذاکرات صلح با دولت افغانستان کند. حتی به نظر می‌رسد که واشینگتن زمینه‌هایی برای ورود طالبان به ساختار قدرت افغانستان چیده‌است که از این جهت سناریوی پیش‌رو تشدید جنگ با طالبان و نهایتاً ورود آنها به مذاکرات صلح ارزیابی می‌شود.

 

آمریکا رکورد ۷ ساله پرتاب بمب و موشک در افغانستان را شکست

نیروهای آمریکایی بیش از ۷۰۰ بمب و موشک را در ماه گذشته میلادی استفاده کردند که در هفت سال اخیر در این کشور بی‌سابقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از گروه رسانه‌ای «The Bureau of Investigative Journalism» (دفتر خبرنگاری پژوهشی) در انگلیس، ماه گذشته میلادی هواپیماهای آمریکایی بیش از هر زمان دیگری در هفت سال گذشته از بمب و موشک در افغانستان استفاده کردند.

براساس اطلاعات منتشر شده تازه نیروی هوایی آمریکا، هواپیماهای این کشور تنها در ماه گذشته در افغانستان 751 بمب و موشک پرتاب کرده است که این بالاترین آمار از نوامبر سال 2010 تاکنون را نشان می‌دهد.

گفتنی است که نیروی هوایی آمریکا معیارهای متفاوتی را برای اندازه‌گیری شدت حملات هوایی دارد که تعداد موشک و بمب‌های رها شده یکی از این روش‌ها است، زیرا در یک حمله ممکن است بیش از یک بمب و یا موشک استفاده شود.

«دفتر خبرنگاری پژوهشی» خواستار دریافت اطلاعات بیشتر درباره تعداد حملات هوایی نیروهای خارجی در افغانستان در ماه سپتامبر شد اما تاکنون موفق به دریافت آن از فرماندهی ماموریت «حمایت قاطع» نشده است.

در ماه‌های حملات هوایی آمریکا علیه مخالفان مسلح در افغانستان افزایش یافته و در حالی که هنوز 3 ماه به پایان سال 2017 میلادی مانده، تعداد حملات هوایی آمریکا بیش از مجموع این حملات در دو سال گذشته بوده است.

ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز اخیرا اظهار کرد که در زمان ریاست جمهوری ترامپ نیروهای خارجی مستقر در افغانستان حملات هوایی بیشتری را بیش از هر سال دیگری از سال 2012 داشته است.

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز پیش از این اعلام کرده بود که پس از اعلام استراتژی جدید ترامپ حملات حمایت هوایی از نیروهای امنیتی افغان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که در اثر افزایش این حملات، تعداد تلفات غیرنظامیان در این کشور نیز افزایش یافته است.

براساس گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به (یوناما)، حملات هوایی در ولایت‌های هرات و لوگر در یک هفته دستکم 28 غیرنظامی کشته و 16 تن دیگر نیز زخمی شدند که همه آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.

براساس این گزارش یوناما، آمار تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی در شش ماه نخست سال 2017 نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش 43 درصدی داشته است.

این دفتر در زمان یاد شده تعداد 95 کشته و 137 مجروح را بر اثر حملات هوایی ثبت کرد و افزایش تعداد کشته‌ها میان زنان و کودکان را بسیار بالا دانست.

 

جنگ ۱۷ساله

۸ صبح : هفده سال پیش در ۷ اکتوبر سال ۲۰۰۱ ایالات متحده به اردوگاه‌های القاعده و طالبان حمله هوایی کرد. حمله به طالبان که در آن زمان بر افغانستان حکومت می‌کردند، در پاسخ به حمله‌های تروریستی۱۱ سپتامبر صورت گرفت. حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر را القاعده طراحی و اجرا کرد. سازمان القاعده و بنیان‌گذارش اسامه بن لادن در آن زمان در افغانستان مستقر بودند و ملامحمد عمر رهبر طالبان از آنان حمایت می‌کرد. رهبران و سربازان سازمان القاعده به ملامحمد عمر به عنوان فرمانده کل مسلمانان دنیا بیعت کرده بودند. این نشان می‌داد که ملامحمد عمر و القاعده به لحاظ اعتقادی تفاوتی با هم‌دیگر نداشتند.
روایت‌های متعدد نشان می‌دهد که ملامحمد عمر پیش از ۱۱ سپتامبر به صورت دقیق و مشخص نمی‌دانست که القاعده قصد حمله گسترده به قلمرو امریکا را دارد. یک روایت مشهور می‌گوید که ملامحمد عمر به سران القاعده گفته بود که بهتر است به اسراییل حمله کنند، نه به امریکا. بر مبنای همین روایت ملامحمد عمر به القاعده گفته بود که اگر به امریکا هم حمله می‌کنند، نباید حمله‌شان چنان گسترده باشد که آن کشور را وادار به واکنش نظامی کند. ملامحمد عمر ظاهراً تصور می‌کرد که القاعده قصد دارد به مقیاس خیلی کوچک و محدود به امریکا حمله کند و به این ترتیب حمایت بیشتر محافل بنیاد‌گرا و پول‌دار حاشیه خلیج فارس را به دست آورد.

اما حمله‌های ۱۱ سپتامبر خیلی گسترده، بی‌رحمانه و بزرگ بود. ۱۱ سپتامبر در تاریخ امریکا بی‌سابقه بود. برای اولین بار یک گروه، مردم امریکا را در قلب قلمرو این کشور هدف قرار داد، اما این امر موجب خشم ملامحمد عمر بر القاعده نشد. ملامحمد عمر قاطعانه از القاعده حمایت کرد. ایالات متحده هم در پاسخ به آن، طالبان و ملامحمد عمر را دشمن خودش اعلام کرد. موضع واشنگتن در آن زمان این بود که حامیان القاعده هم دشمنان امریکا محسوب می‌شوند.
حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر را خالد شیخ‌محمد، یکی از دوستان اسامه بن‌لادن طراحی کرده بود و رهبر القاعده آن را در سال ۱۹۹۹ تصویب کرد. رمزی بن‌شیبه یکی دیگر از رهبران القاعده هم نقش عمده در اجرای حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر داشت. محمد‌عاطف فرماندهی شاخه‌ی نظامی القاعده هم می‌دانست که سازمانش به امریکا حمله می‌کند. ابوتراب الاردنی هم کسی بود که بن‌لادن با او در مورد حملهیتروریستی ۱۱ سپتامبر مشورت کرده بود. ایمن‌الظواهری بعداً در جریان طرح حمله قرار داده شد. غیر از این شش نفر، دیگر اعضای شورای رهبری القاعده هم در مورد حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر معلومات دقیق نداشتند. خالد شیخ‌محمد و بن‌لادن چنان سری عمل کردند که حتا بسیاری از اعضای سازمان‌شان هم اطلاعات دقیق در مورد آن نداشتند.
پس از ۷ اکتوبر سال ۲۰۰۱ و حمله جنگنده‌های امریکایی به اردوگاه‌های القاعده و کاروان‌های نظامی طالبان، اولویت امریکا، بازداشت رهبران القاعده بود. واشنگتن درآن زمان، در کنار انتقام‌گیری، می‌خواست که از حمله‎ دیگر به قلمرو امریکا جلوگیری کند. بن‌لادن و هم‌سازمانی‌هایش در آن زمان با نشر ویدیوهایی تبلیغ می‌کردند که القاعده، هسته‌های خوابیده‌ی دیگر هم در ایالات متحده دارد و این هسته‌ها به زودی فعال می‌شوند. ایالات متحده این حرف‌های رهبران القاعده را جدی گرفته بود.
حمله‌های هم‌آهنگ هوایی ایالات متحده که با پیش‌رَوی‌های جبهه‌ی متحد ضد طالبان همراه بود، گلیم امارت ملامحمد عمر را جمع کرد. تمام رهبران القاعده پس از سقوط طالبان از افغانستان به پاکستان و ایران فرار کردند. محمد عاطف فرمانده شاخه نظامی القاعده و ابوتراب الاردنی دیگر رهبر این سازمان، در قندهار کشته شدند. غیر از این دو، دیگر رهبران القاعده به پاکستان و ایران رفتند. القاعده که قبل از حمله‌ی۱۱ سپتامبر، شبکه حمایتی نیرومند در پاکستان داشت، موفق شد که برای رهبرانش در شهرهای کراچی، راولپندی، کویته، پشاور و لاهور پوشش حمایتی درست کند.
ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ به شدت تلاش می‌کرد که رهبران القاعده را در پاکستان بازداشت کند. در همین دوران، خالد شیخ‌محمد، رمزی بن‌شیبه و چند صد عضو دیگر القاعده بازداشت شدند. بازداشت خالد شیخ‌محمد طراح حملات ۱۱ سپتامبر دست‌آوردی بزرگ برای امریکا بود.
پاکستان در بازداشت سران القاعده با ایالات متحده همکاری می‌کرد. پاکستان با آن‌که از طالبان حمایت می‌کرد، القاعده را وسیله امتیازگیری ساخته بود و رهبران این سازمان را در بدل امتیاز به ایالات متحده می‌سپرد و حمایت مالی واشنگتن را می‌خرید. یک جنرال پاکستانی باری گفت که آی‌اس‌آی به احتمال زیاد، بن‌لادن را هم برای انجام یک معامله بزرگ با امریکا، در ایبت‌آباد پنهان کرده بود.
اما طالبان با پوشش حمایتی پاکستان دوباره به میدان نبرد افغانستان برگشتند. سقوط طالبان برای امریکایی‌ها یک پیروزی بزرگ نظامی بود، اما حکومت جانشین طالبان و حامد کرزی موفق نشدند که این پیروزی نظامی را بدل به پیروزی سیاسی و اجتماعی کنند. حامد کرزی نتوانست روستایی‌های ولایات جنوب‌غربی را به نفع حکومت خودش بسیج کند. این امر سبب شد که روستایی‌های مناطق دوردست ولایات جنوب غربی، به دست طالبان بیفتند.
امریکایی‌ها هم پس از سال ۲۰۰۳ مصروف عراق شدند. تمام منابع و امکانات ایالات متحده از افغانستان به عراق منتقل شد. ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۰۹ حضور نظامی محدود در افغانستان داشت. ضعف کرزی در بسیج گسترده روستاییان ولایات جنوب غربی، حمایت استراتژیک ارتش پاکستان از طالبان و حضور محدود نظامی امریکا در افغانستان و گرفتاری آن کشور در عراق، سبب شد که شورش طالبان، روزبه‌روز گسترده شود. پس از سال ۲۰۰۹ و روی کار آمدن بارک اوباما در ایالات متحده، واشنگتن تصمیم گرفت که نیروی نظامی گسترده به افغانستان بفرستد و جنرال‌های ورزیده‌ی امریکایی را موظف کند که جنگ افغانستان را ببرند، اما حضور گسترده‌ی نظامی و منابع کافی، نتوانست شورش طالبان را آن طوری که باید، مهار کند. این امر معلول جدول زمانی‌ای بود که بارک اوباما رییس‌جمهور پیشین امریکا طراحی کرده بود. رییس‌جمهور امریکا یک سال به نظامیان امریکایی فرصت داده بود تا جنگ را ببرند. او پیش از اعزام نیرو اعلام کرد که جولای سال ۲۰۱۱ خروج نظامیان امریکایی شروع می‌شود. این جدول زمانی ناقص سبب شد که پس از خروج کامل نظامیان ناتو، طالبان دوباره به مناطق روستایی مسلط شوند و جنگ ادامه پیدا کند.
رییس‌جمهور بر‌حال ایالات متحده، استراتژی متفاوتی در پیش گرفته است.
بر اساس این استراتژی نیرو‌های امریکایی از نیروهای داخلی افغانستان حمایت استراتژیک می‌کنند، پاکستان زیر فشار بیشتر قرار می‌گیرد و هیچ نوع جدول زمانی برای خروج اعلام نمی‌شود. اما حکومت کنونی ایالات متحده به لحاظ سیاسی و مالی در موقعیتی نیست که مثل سال ۲۰۱۰ صد هزار نیروی امریکایی در افغانستان مستقر کند.
هدف استراتژی کنونی ایالات متحده این است که طالبان از پیروزی نظامی ناامید شوند و به مذاکره روی بیاورند. به نظر نمی‌رسد که این اتفاق به این زودی‌ها بیفتد.

 

داعش گروه «صلیبی» و وابسته به آمریکا است/هرگونه مصالحه و تعامل با داعش مردود است

شورای رهبری طالبان در غرب افغانستان در بیانیه‌ای هشدار داد که داعش گروهی وابسته به آمریکا و صلیبی است بنابراین هرگونه مصالحه و تعامل با این گروه تروریستی مردود است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، طالبان در بیانیه‌ای در غرب افغانستان از فرماندهان خود خواست تا با گروه تروریستی داعش در این کشور برخورد کنند و آنها را از بین ببرند.

در بیانیه آمده است که گروه تروریستی داعش وابسته به آمریکا و صلیبی است بنابراین هرگونه مصالحه و تعامل با این گروه تروریستی مردود است.

این بیانیه از فرماندهان طالبان در شهرستان‌های «کشک کهنه»، «کشک رباط سنگی»، «گلران» و چند منطقه دیگر ولایت هرات خواسته تا داعش در غرب افغانستان را از بین ببرند.

بر اساس بیانیه طالبان هرگونه مصالحه و تعامل با گروه داعش به‌ویژه ولایت‌های غور، فراه، بادغیس، هرات و نیمروز مجازات سنگین و محاکمه جدی را در پی خواهد داشت.

در بیانیه طالبان که در اختیار «جمهورنیوز» قرار گرفته است، سه بار به فرماندهان «امارت اسلامی» بر مبارزه با داعش تأکید شده است.

گروه طالبان تأکید کرد که داعش به هیچ یک از احکام اسلامی از جمله سنت و فرهنگ مسلمانان پایبند نیست و در این کشور بربریت به‌راه انداخته است.

شورای رهبری طالبان غرب افغانستان گفته که گروه تروریستی داعش به مذاهب اسلامی توهین کرده و در ریختن خون مسلمانان دست دارد.

همچنین در این بیانیه آمده است که گروه‌های وابسته به داعش در چند سال گذشته تعداد زیادی از طالبان را کشته‌اند بنابراین هرگونه، مذاکره، مصالحه و تعامل مانند پایمال کردن خون این کشته‌شدگان محسوب می‌شود.

طالبان تصریح کرد: گروه تروریستی داعش به‌عنوان یک گروه «صلیبی» و وابسته مستقیم به آمریکاست و مبارزه با آن جهاد است.

حدود سه ماه قبل نیز گروه طالبان اعلام کرد که تعدادی از سرکردگان ارشد داعش در غرب افغانستان را بازداشت و اعدام کرده است.

بر اساس بیانیه طالبان، «آغاجلیل» از سرکردگان اصلی گروه داعش و فرمانده این گروه تروریستی در غرب افغانستان به‌همراه چهار عضو ارشد داعشی مجازات شده‌اند.

طالبان گفته بود که این فرمانده ارشد داعش به‌همراه «توحیدی» نفر دوم این گروه تروریستی در غرب افغانستان اعدام شده‌ است.

هفته گذشته نیز مقامات محلی ولایت «غور» در مرکز افغانستان از ترک داعش از این ولایت خبر داده بودند.

ژنرال «غلام مصطفی محسنی» فرمانده پلیس غور در این باره اظهار داشت: اعضای وابسته به گروه تروریستی داعش ضمن شکست سنگین در نبرد با طالبان این ولایت را ترک کرده‌اند.

 

آمریکا چاره‌ای جز خروج از افغانستان ندارد/تا پایان اشغال به مبارزه ادامه می‌دهیم

طالبان در شانزدهمین سالروز حمله آمریکا به افغانستان اعلام کرد که سیاست متکبرانه واشنگتن عامل جنگ در افغانستان است و این گروه تا خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور به جنگ ادامه خواهد داد و دفاع را حق مسلم افغان‌ها می‌داند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای به شانزدهمین سالگرد حمله آمریکا واکنش نشان داد و این حمله را ناشی از سیاست تجاوز و اشغال دانست.

در بیانیه‌ طالبان آمده است که آمریکا 16 سال قبل با حمله هوایی و زمینی به حریم افغانستان، کشتار مردم در این کشور را با راه اندازی جنگی نامشروع آغاز کرد.

این گروه تاکید کرد که عامل حمله و جنگ در افغانستان سیاست متکبرانه آمریکا و تلاش برای استعمار سایر کشورها است که هیچ توجیه منطقی ندارد.

بر اساس بیانیه طالبان، با وجود  کشته شدن هزاران و نفر و میلیون‌ها آواره اما در 16 سال گذشته روحیه استعمار ستیزی و عزم راسخ افغان‌ها ثابت شده است و به روحیه خستگی ناپذیری برای مبارزه دست یافته‌اند.

طالبان در بیانیه خود گفته‌ که در 16 سال گذشته، این گروه بخش بزرگی از خاک افغانستان را از وجود استعمار پاک کرده است و  با افزایش انسجام قدرت بیشتری یافته است.

این گروه تصریح کرد: هرچه آمریکا جنگ را در افغانستان طولانی‌تر کند، در نهایت چاره‌ای جز فرار از این کشور نخواهد داشت زیرا مردم افغانستان خستگی ناپذیرند و به مبارزه ادامه می‌دهند.

بیانیه می‌افزاید: آمریکا این حقیقت را درک کند که به آزادی سایر ملت‌ها احترام بگذارد. طولانی‌ترین جنگ تاریخ خود را بیش از این ادامه ندهد و به جای استفاده از زور از عقل و منطق استفاده کند.

طالبان در این بیانیه تاکید کرد: در اخراج نیروهای آمریکایی تصمیم جدی دارد و دفاع از آزادی، اراده، نظام اسلامی و مردم افغانستان حق مسلم این گروه است، جوانان بسیاری آماده جان فشانی هستند و ما تا زمانی که نظام اسلامی را در افغانستان برقرار نکنیم دست از مبارزه برنخواهیم داشت.

 

برخی از محدودیت‌های جنگی آمریکا در افغانستان برداشته شده است؛ تهاجمی‌تر عمل می‌کنیم

وزیر دفاع آمریکا به سناتورهای این کشور گفته است که برخی از محدودیت‌های جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان برای تهاجمی شدن بیشتر فعالیت‌ها به دستور ترامپ برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «نیویورک تایمز»، ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا که معمولا تمایلی برای صحبت درباره نظامیان اعزامی آمریکا در مناطق مختلف جهان ندارد اما درباره «قوانین درگیری» نظامیان آمریکایی در افغانستان جزئیاتی را مطرح کرد.

به گفته مقامات نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان، هنوز تغییراتی که ماتیس اعلام کرد به عنوان دستور به نظامیان مستقر در آن کشور صادر نشده است.

از سوی دیگر، پنتاگون نیز تایید کرد که این تغییرات هنوز عملی نشده‌اند.

درصورت اعمال این تغییرات، هواپیماهای آمریکایی ممکن است تلاش کنند تا مخالفان مسلح دولت افغانستان را تنها به دلیل گرایش آن‌‌ها به این گروه‌ها هدف قرار دهند.

ژنرال ماتیس در کمیته نیروهای مسلح آمریکا تصریح کرد که برخی از محدودیت‌ها از جمله ضرورت نزدیکی دشمن به نیروهای افغان و یا نیروهای ویژه آمریکایی برای درگیری برداشته شده است.

وی افزود: بنابراین چنین محدودیت‌های که به ما اجازه نمی‌داد تا از نیروی هوایی به طور کامل استفاده کنیم، برداشته شده است.

ژنرال «دیوید بارنو» که فرماندهی جنگ افغانستان را به مدت دو سال برعهده داشت، گفت که این تغییرات احتمالا نشان دهنده خروج آمریکا از رویکرد تدافعی است.

در واقع تلاش ماتیس برای برداشتن محدودیت‌های قوانین درگیری با تصمیم وی مبنی بر قرار دادن نظامیان آمریکایی در نزدیکی میدان‌های جنگ همزمان است، این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا هموار تاکید می‌کند تنها نقش مشاوره به نیروهای امنیتی افغان را خواهند داشت.

اظهارات وزیر دفاع آمریکا همچنین تا حدی سخنان رئیس جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل را تبیین کرد.

یکی از مقامات نظامی آمریکا در افغانستان خبر داد که ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان خواستار قوانین جدیدی شده و افزود که انتظار می‌رود این تغییرات بزودی اعمال شوند.

 

استخراج خودسرانه معادن شرق افغانستان توسط آمریکا

یک روزنامه افغانستانی گزارش داد که نیروهای آمریکایی در شرق افغانستان با استقرار ماشین آلات سنگین در حال استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن در این کشور است.

یک منبع محلی افغان در ولایت ننگرهار به «ویسا» گفت: نیروهای آمریکایی در این ولایت در حال استخراج معادن افغانستان هستند.

بر اساس این گزارش، نیروهای آمریکایی با استفاده تجهیزات سنگین برای استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن ولایت ننگرهار تلاش می‌کنند.

این منبع افزود: روند استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی در این ولایت توسط نیروهای آمریکایی از چندی قبل آغاز شده است.

پیش از این نیز، رسانه انگلیسی «رویترز» گزارش داده بود که ترامپ به ثروت معادن افغانستان چشم دوخته تا هزینه جنگ 16 ساله و بازسازی افغانستان را از طریق استخراج معادن در این کشور تامین کند.

ترامپ اخیرا در دیدار با «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فلزات و مواد شیمیایی آمریکا گفته بود که معادن سرشار افغانستان بار دیگر می‌تواند اقتصاد آمریکا را به اوج برساند به همین دلیل باید حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه یابد.

«اسپیوتنیک» رسانه‌ روسی نیز گزارش داده که دلیل ممانعت از ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به بهانه «جنگ» برای جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی  در این کشور صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، «وحیدالله شهرانی» وزیر سابق معادن افغانستان گفته بود که متخصصان ارزش ذخایر معادن در افغانستان را تا سه تریلیون دلار برآورد کرده‌اند و برخی از رسانه‌ها نیز معادن افغانستان را با ثروت نفتی عربستان سعودی مقایسه می‌کنند.

 

ارتباط نزدیک چین و پاکستان یکی از عوامل مهم تغییر سیاست‌های واشنگتن علیه اسلام آباد

در حالی که مدتهاست سران کاخ سفید به بهانه حمایت پاکستان از تروریست های فعال در افغانستان، سخن از تغییر سیاست‌های آمریکا درباره پاکستان می‌زنند وزیر دفاع این کشور راز مهمی را فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از جیو نیوز، عاقبت واشنگتن مهر سکوت را شکسته و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد: ما به پروژه راهداری مشترک چین و پاکستان موسوم به سی پیک معترضیم.

وی که در مجلس سنای آمریکا سخنرانی می کرد افزود: مسیر عبور پروژه مشترک پاکستان و چین از مناطق مورد مناقشه‌ای چون کشمیر می‌گذرد و لجاجت این دو کشور برای انجام این پروژه خطرناک است.

جیمز ماتیس تصریح کرد هیچ کاری را در دنیا نمی‌توان با لجاجت پیش برد و واشنگتن به شدت با پروژه راهداری چین و پاکستان مخالف است.

وزیر دفاع آمریکا به امکان انجام عملیات‌های مشترک توسط چین و آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: ما دوست نداریم در مورد چین نقاط ابهامی داشته باشیم، در حال حاضر مواضع ما درباره موضوعات، کاملا مخالف همدیگر است.

بیش از یک ماه است که دونالد ترامپ با متهم کردن پاکستان به حمایت از تروریست‌های فعال در افغانستان، این کشور را تهدید به قطع کمک‌های مالی می‌کند.

بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که نزدیک شدن چین و پاکستان باعث ایجاد تنش میان رابطه واشنگتن و اسلام آباد خواهد شد .

در حال حاضر دو کشور پاکستان و چین مراحل اجرایی کریدور مشترک اقتصادی را آغاز کرده و پکن بیش از 46 میلیارد دلار در پاکستان سرمایه گذاری کرده است.

گفتنی است با اجرای این پروژه مسیر حمل سوخت به چین بیش از 7 هزار کیلومتر نزدیک خواهد شد و دیگر آمریکا نظارتی بر عبور و مرور نفتکش‌های چینی نخواهد داشت.

دولتمردان اسلام آباد اعلام کرده بودند که رابطه آنها با چین اهمیتش از رابطه با آمریکا بسیار بیشتر است و ترامپ نمی‌تواند با اینگونه تهدید‌ها مانع پیشروی پروژه سی پیک شود.

 

سه پیشنهاد جنرال قمرجاوید بجوا به دکترغنی درارگ کابل

منیراکرم درمقاله ای منتشره در روزنامه دان نوشت: پاکستان باید خودش را برای تحریم های دردناک از سوی امریکا آماده کند.

واشنگتن پست: جنرال قمربجوا رییس ستاد ارتش پاکستان حین دیدارش از کابل در یکشنبه گذشته  میزبانان خود را به بهترین وجه خلع سلاح کرد. او برای آموزش و تجهیز نیروهای افغان پیشنهاد داد و قول داد که در تلاش های صلح و مبارزه با تروریسم همکاری کند. مقامات افغان نیز به نوبه خود، او را یک نظامی با اعتماد در نظر آورده با انتشار یک بیانیه خوش بینانه از یک «فصل جدید» در روابط ناگوار با پاکستان سخن گفتند.

به همین علت رییس جمهور غنی در دیدار با جنرال قمربجوا وعده سپرده است که برای گفتگو با مقام های پاکستانی و بهبود روابط به زودی به آن کشور سفر می کند.

اما درپس این قیافه گیری های دپلوماتیک امکان اندکی وجود دارد که همه چیز تغییر کرده باشد.
واشنگتن پست به نقل از رحمت الله نبیل رییس اداره امنیت ملی افغانستان نوشته است که پاکستان سعی دارد وانمود کند که در حال تغییر است، اما پس از 16 سال بازی دوگانه، این تنها یک حرکت تاکتیکی است”. نبیل گفته است: پاکستان از ده ها سال به این سو از تروریسم به عنوان ابزار سیاست دولتی استفاده کرده است و افغانستان قرن هاست که قربانی تروریسم بوده است. تا زمانی که پاکستان این سیاست را تغییر ندهد، هیچ تعادلی درمنطقه نمی تواند به وجود آید.

پاکستان دلایلی دارد تا احساس سرخورده گی کند. این کشور با تهدید بی سابقه تحریم ها از سوی ایالات متحده و اتهامات تازه مواجه است که گویا به اندازه کافی برای جلوگیری از حملات مرزی به افغانستان انجام نداده است. ارتش آن کشور در پاسخ به اتهامات تاکتیک های مختلف از قبیل انکار، پیشنهاد کمک، درسن های تاریخ، پرواز دادن چرخبال  ها برفراز مناطق مرزی، ارسال پیام های دلسوزانه به قربانیان بم گذاری و تلاش برای ساختن دیوارحفاظتی در امتداد مرز های ۱۸۰۰ کیلومتری را به کار می گیرد. ولی این شگرد های دیگر کارآمد نیستند.

منیر اکرم، یک دیپلمات سابق پاکستانی با دیدگاه های قوی ملی گرایانه، اخیرا نوشته است که تلاش برای برقراری ارتباط با ایالات متحده بی نتیجه خواهد بود و هدف سیاست جدید ترمپ در مورد ارسال نیروهای بیشتر به افغانستان و فشار بر اسلام آباد تامین ثبات در‌آن کشور نیست، بلکه تحمیل طرح «صلح هندی- امریکایی» در منطقه است.

منیراکرم درمقاله ای منتشره در روزنامه دان نوشت: پاکستان باید خودش را برای تحریم های دردناک از سوی امریکا آماده کند. پاکستان باید خطوط قرمز خود را ترسیم کند. نشان دادن هرگونه ضعف دربرابر امریکا، رفتار آن کشور را به جای که بهبود ببخشد، تشدید می کند.

 

خواجه آصف: نگران سیاست تازه آمریکا در منطقه و افغانستان هستیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،«خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان گفت: سیاست‌های واشنگتن در افغانستان نگران کننده است و به صلح در منطقه آسیب می‌رساند.

وی در مصاحبه با خبرنگاران در سفارت پاکستان در آمریکا تأکید کرد: بعد از اعلام سیاست تازه واشنگتن برای جنوب آسیا و افغانستان روابط با این کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است.

به گزارش داون، خواجه آصف اظهار داشت: اگر آمریکا درباره آینده افغانستان نگران است، پاکستان هم نگرانی‌هایی در این زمینه دارد.

وزیر امور خارجه پاکستان ادامه داد: تا زمانی که صلح در افغانستان برقرار نشده باید به تلاش‌های خود برای برقراری امنیت در این کشور ادامه دهیم.

وی افزود: برای ثبات در افغانستان آمریکا و پاکستان باید با یکدیگر همکاری کنند.

خواجه آصف ادامه داد: پاکستان در داخل کشور علیه تروریست‌ها وارد عمل شده است و در حال حاضر نیز سرویس‌های امنیتی عملیات در این زمینه را ادامه می‌دهند.

خواجه آصف تصریح کرد: 40 درصد افغانستان مأمن تروریست‌هایی است که علیه پاکستان وارد عمل می‌شوند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که وزیر امور خارجه پاکستان به آمریکا سفر کرده و سعی دارد با مقامات این کشور به توافق برسد.

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با وزیر امور خارجه پاکستان گفت: حفظ روابط پایدار با اسلام‌آباد از اولویت‌های واشنگتن است.

وی افزود: سیاست آمریکا این است که برای حفظ ثبات در جنوب آسیا و برقراری امنیت افغانستان، روابط پایدار با پاکستان داشته باشد.

از سوی دیگر وزیر دفاع آمریکا گفت: قبل از اینکه ترامپ به گزینه‌هایی روی آورد که مربوط به حمایت پاکستان از تروریسم است بار دیگر همکاری با این کشور در خصوص افغانستان را امتحان خواهیم کرد.

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اظهارات اخیر خود گفت: اطمینان دارم که سرویس امنیتی پاکستان آی اس آی با تروریست‌ها در ارتباط است.

چندی پیش ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بعد از تعیین استراتژی خود در افغانستان گفت: پاکستان با ادامه اقدامات خود در پناه دادن به افراط‌گرایان در آینده بسیار ضرر خواهد کرد زیرا این کشور به تروریست‌هایی پناه می‌دهد که با واشنگتن می‌جنگند.

سخنان ترامپ واکنش شدید پاکستان و لغو دیدار مقامات دو کشور را به دنبال داشت.

 

پاکستان حکومت افغانستان را به فروش سلاح به طالبان متهم کرد

خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان، حکومت افغانستان را متهم به فساد کرد و ادعا کرد که ارتش افغانستان به گروه طالبان سلاح به فروش می رساند. وی گفته است ما شریک فساد موجود در افغانستان نیستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلس، وزیرخارجۀ پاکستان که در مرکز تحقیقات انستتیوت صلح ایالات متحده صحبت می کرد، همچنین ادعا کرد که عامل جنگ و بی ثباتی در افغانستان، تنها به اتهامات ایالات متحده مبنی بر حمایت اسلام آباد از گروه های تندرو در داخل قلمرو آن کشور خلاصه نمی شود.
خواجه محمد آصف گفت که مقامات امریکایی به خصوص رئیس جمهور این کشور تنها به اتهاماتی متکی اند که گویا پناهگاه های امن برای تندروان در پاکستان فراهم می شود، در حالیکه به گفتۀ وی بی ثباتی در افغانستان عوامل متعدد دارد.
آقای آصف گفت “آنچه در افغانستان می گذرد، ابعاد زیاد دارد. یک حکومت فاسد در کابل است. میلیارد ها دالر را در افغانستان تزریق کردید که به هیچ جایی نرسید. تجارت مواد مخدر ۳۷۰۰ در صد افزایش یافته است. ما شریک چنین جنایات نیستیم.”
وزیر خارجۀ پاکستان همچنین ادعا کرد که ارتش افغانستان برای گروه طالبان سلاح به فروش می رساند، اما در مورد جزئیات چنین ادعا، چیزی بیان نکرد.
آقای آصف در مورد ادعای مقامات امریکایی مبنی بر اینکه پاکستان به تندروان پناهگاه امن فراهم می کند همچنین گفت “اگر برای یک لحظه اعتراف کنیم که اتهامات آنان درست است که ما در قلمرو خود پناهگاه فراهم کرده ایم، کی ها مسوول تجارت مواد مخدر اند؛ کی ها مسوول فساد در کابل اند؛ کی ها به طالبان سلاح می فروشند؛ و داعش را به افغانستان می آورند؟”

 

 

 

 

نمایندۀ ملل متحد گفت روسیه یک نقش بسیار سازنده را می تواند در افغانستان بازی کند

تادامیچی یاماماتو، فرستاده ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در کنفرانس خبری روسیه سهیم در امور افغانستان دانسته گفت: روسیه یک همکار و یک بازیگر بسیار مهم در تلاش‎های صلح به سطح جهانی است.

وی افزود: یقینأ ما انتظار داریم تا روسیه یک نقش بسیار سازنده را بازی کند، آنها می‎توانند نقش سازنده را بازی نمایند و آنها این قصد را دارند، ما آرزو داریم که تلاش‎های صلح بسیار بسیار مفید باشند.

 

چه کسی در نشست سام پاسخگو بود؟

همانند نشست های قبلی یک سری اقدامات نمایشی را در این نشست بردند و از آنجایی که جامعه بین المللی نیاز دارد در افغانستان بماند با افغانستان مدارا می کند و آن را می پذیرد و به حضور خود را دوام می بخشد

یکسال پس از نشست بروکسل تعهدات حکومت افغانستان و جامعه جهانی در نشست سام در کابل به بررسی گرفته می شود مبارزه جدی و فراگیر با فساد اداری، اصلاحات در حکومتداری، ایجاد شفافیت و حسابدهی در مصرف کمک های جهانی اصلاح نظام انتخاباتی و تقویت حاکمیت قانون از تعهدات حکومت به جامعه جهانی در بدل کمک های مالی کشورهای بیرونی است. هر چند مقام های حکومت باور دارند که در این نشست با دست پر شرکت کرده اند اما نهادهای ناظر از احتمال بی اعتمادی جهان نسبت به حکومت وحدت ملی نگران هستند. حکومت وحدت ملی با چه دستاوردی در نشست سام شرکت خواهند کرد؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، امین فرهنگ وزیر پیشین اقتصاد در برنامه «فراخبر» گفت: متاسفانه حکومت وحدت ملی برای مردم افغانستان اطلاعات زیادی نداده است که از یک سال به این سو به آن تعهداتی که کرده بود چه چیزهایی از آن برآورده شده است. در بسیاری از مسایل متاسفانه حکومت افغانستان از اجرای تعهداتی که کرده بود در بروکسل عقب مانده است و این را جامعه جهانی هم می فهمد. از یک طرف هم یک سال برای آن تعهداتی که داد بود بسیار کوتاه است. اما مردم افغانستان انتظار داشتند که امروز کار یک ساله روی میز گذاشته شود که در آن جامعه بین المللی یک سلسله حرکات را به طرف اصلاحات و حرکت مثبت نشان دهند. امید بود که حکومت افغانستان اصلاحات اساسی و واقعی را در دست می داشتند و در این نشست می بردند اما واقعیت این است که همانند نشست های قبلی رییس جمهور یک سری اقدامات از قبل کار شده و یک سری اقدامات نمایشی را در این نشست می برد و از آنجایی که جامعه بین المللی هم برای حضور خود در افغانستان نیاز دارد تا با افغانستان مدارا کند آن را می پذیرد و به کمک های خود ادامه می دهد و خود حضور خود را دوام می بخشد.

وی افزود: جامعه بین المللی با حکومت افغانستان مدارا می کند اما مردم افغانستان و ما رسانه ها حق داریم که سوال کنیم که چه کاری کرده اند. مثلا در بخش مبارزه با فساد ادرای. هر روز یک نهاد تازه در افغانستان ساخته می شود و گفته می شود ما با فساد ادری مبارزه می کنیم. اما از زبان همان کسانی که در راس نهادهای مختلف قرار دارند می شنویم که قاطعیتی در مبارزه وجود ندارد. این نهادها هر کدام یکدیگر را پس می زنند و مانع کار یکدیگر می شوند و همین موضوع هم باعث می شود که آنهایی که فساد می کنند آنها بیش از پیش فساد کنند.

فرهنگ، در ارتباط با وظیفه نهادهای ناظر بین المللی برای کمک ها به افغاستان اظهار داشت: این وظیفه حکومت است که در این نشست یک بالانس مثبت از کارکردش به جامعه بین المللی و مردم تقدیم کند اما این را فراموش نکنیم که نماینده های جامعه بین المللی هم در این مدت ناظر بر کار افغانستان و کمک هایی که به افغانستان می آمده است بوده اند، ناظر بر قراردادها بوده اند، ناظر بر شفافیت کار بوده اند. پس آنها هم باید جوابگوی کار یا عدم کار یا درستی و عدم درستی کار با کمک های جامعه جهانی در افغانستان باید باشند. اگر کاستی های زیادی در این رابطه از جانب حکومت افغانستان وجود داشته است به همان اندازه این ناظران بین المللی هم شماتت هستند.

وزیر پیشین اقتصاد معتقد است تعهدات افغانستان هیچ کدام اجرایی نشده است و گفت: در حال حاضر فساد بیداد می کند و حکومت داری درستی وجود ندارد حتی در مسایل حقوق بشر و این مسایل هم هیچ اصولی رعایت نمی شود. حکومت افغانستان باید روش و منابعش را تعویض کند و منابع خارجی را به منابع نو تعویض کند. سالانه میلیارد ها پول که حق دولت افغانستان و بیت المال مردم افغانستان است. توسط زورمندان خورده می شود. زورمندان پول برق و مالیات خود را نمی دهند یک چیز بزرگی هم از دولت می خورند و ما دستمان به طرف خارجی ها دراز است که از آنها کمک بگیریم. بر روی این مسایل است که باید کار شود نه اینکه پیوسته نهاد سازی کنیم و به دنبال فسادهای کوچک باشیم. آنها مهم هستند اما تا زمانی که لانه های اصلی فساد و رشوه خوری از بالا و فسادهای بزرگ حل نشود هیچ اقدامی فایده ای ندارد.

 

 

واکنش به حکم ترامپ برای لغو خدمات پیشگیری از بارداری

دونالد ترامپ با امضای حکمی التزام کارفرمایان به ارایه خدمات پیشگیری از بارداری به کارگران را به بهانه “آزادی مذهبی و اعتقادی” لغو کرده است.

این حکم می‌تواند میلیون زن آمریکایی را تحت تاثیر قرار دهد. نهادهای حقوق بشری گفته‌اند این حکم را به دادگاه خواهند کشید.

آن طور که برآورد شده ۵۵ میلیون زن در آمریکا از خدمات پیشگیری از بارداری که طبق قانون بیمه درمانی همگانی باراک اوباما اجباری شده بود، استفاده می‌کردند.

اکنون این حکم جدید به کارفرمایان اجازه می‌دهد از ارایه خدمات پیشگیری از بارداری چنانچه با “باورهای مذهبی” یا “ارزش‌های اخلاقی” آنها مغایرت داشته باشد، امتناع کنند.

آقای ترامپ در دوران انتخابات به هوادارانش لغو این بخش از قانون بیمه معروف به اوباماکر را وعده داده بود.

حکم حکومتی امروز (جمعه – ۶ اکتبر) آقای ترامپ گام دیگری از تلاش آشکار او برای امحاء اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده است.

در حالی که پل رایان، رئیس‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا با ستایش از تصمیم امروز آقای ترامپ، آن را “یک روز تاریخی در پاس‌داشت آزادی‌های مذهبی آمریکا” نامیده، انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا گفته این تصمیم رئیس‌جمهور را در مجامع قضایی به چالش خواهد کشید.

همزمان وزارت بهداشت آمریکا امروز در بیانیه با حمایت از این تصمیم اعلام کرده: “ما باید به موسسات و ادارات بدون آن که احساس کنند به علت ایده‌های مذهبی‌شان مورد تبعیض قرار گرفته‌اند فضایی برای التزام به باورهای اعتقادی‌شان بدهیم.”

این در حالی است که حامیان حقوق زنان این حکم را اقدامی علیه زنان و به عقب بازگرداندن روند بهداشت زنان توصیف کرده‌اند

اگر چه وزارت بهداشت ادعای فعالان حقوق زنان مبنی بر به خطر افتادن سلامت زنان در پی این حکم را رد می‌کند، اما آنها می‌گویند با غیراجباری شدن ارایه این خدمات از سوی کارفرمایان، ممکن است آن دسته از زنانی که قادر به تامین مخارج داروهای پیشگیری از بارداری نیستند زیان ببینند.

در حال حاضر و مطابق قانون بیمه وضع شده در دوران باراک اوباما، کارفرمایان مستلزم به ارایه این خدمات هستند و بخشی از مخارج آنها از طریق سوپسیدی که دولت پرداخت می‌کند تامین می‌شود.

 

آمریکا برخی تحریم‌هایش علیه سودان را لغو می‌کند

آمریکا می‌گوید عمرالبشیر به آتس‌بس در دارفور متعهد باقی مانده است

دولت آمریکا اعلام کرده است بخشی از تحریم‌های اقتصادی و تجاری خود علیه سودان را لغو می‌کند.

مقامات دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گویند حکومت عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، در عرصه‌های مختلف پیشرفت‌هایی مستمری داشته است.

آمریکا می‌گوید سودان در عرصه مبارزه با تروریسم همکاری‌های بیشتری با واشنگتن داشته و تعهد داده از کره شمالی سلاح خریداری نکند.

دولت دونالد ترامپ همچنین گفته است حکومت سودان در چند بخش از قلمروی خود از جمله دارفور به آتش‌بس پایبند بوده و به تلاش‌هایش برای بی‌ثبات کردن سودان جنوبی خاتمه داده است.

هدر نوارت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه (ششم اکتبر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌های یاد شده که شامل انسداد بخشی از دارایی‌های دولت سودان بوده است، روز ۱۲ اکتبر لغو خواهد شد.

علیرغم این تصمیم، واشنگتن سودان را در فهرست دولت‌های حامی تروریسم خود نگه داشته است.

همچنین تحریم‌های هدفمندی که آمریکا به خاطر منطقه دارفور علیه سودان وضع کرده به وقت خود باقی خواهد ماند.

تحریم‌های آمریکا علیه سودان در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون وضع شدند و آمریکا از آن هنگام سودان را به عنوان یکی از کشورهای “حامی تروریسم” معرفی کرده و در سال ۲۰۰۶ نیز تحریم‌هایش را تشدید کرد.

رفع بخشی از تحریم‌های آمریکا در واقع در آخرین روزهای ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز شد که حالا روند آن تسریع شده است.

بیشتر بخوانید

اوباما تحریم‌های سودان را کاهش داد

بسیاری از سازمان‌های طرفدار حقوق بشر با این خط مشی واشنگتن مخالفند زیرا عمر البشیر از طرف دیوان کیفری بین المللی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی تحت تعقیب است.

 

اتهام فساد’ رئیس شورای حقوق بشر پارلمان اروپا را ناچار به استعفا کرد

انتقادها از پدرو آگرامونت اطمینان از “بی‌طرفی” او را مورد تردید قرار داده بود

پدرو آگرامونت، رئیس اسپانیایی شورای حقوق‌بشر پارلمان اروپا به علت اتهام فساد و همچنین انتقاد از بازدیدش از سوریه آن هم دوشادوش نمایندگان پارلمان روسیه، استعفاء کرده است.

این بخش از پارلمان اروپا دیدبان اصلی مسایل حقوق‌بشری در محدوده یورو است. با وجود این، اعضای آن متهم‌اند که در برابر آنچه “دیپلماسی خاویار” خوانده شده در برابر گزارش ‘نقض حقوق بشر’ علیه آذربایجان سکوت کرده‌اند.

دولت آذربایجان به سرکوب مخالفان سیاسی خود متهم است. و اعضای شورای حقوق بشر پارلمان اروپا متهم‌اند که در سال ۲۰۱۳ در “ازای دریافت هدیه” به رد گزارش مربوط به زندانیان سیاسی در آذربایجان رای داده‌اند.

قرار است یک گروه بازرسی مستقل درباره اتهام‌های این شورا گزارشی تا پایان سال میلادی جاری تهیه کند.

در کنار این اتهام فساد، آقای آگرامونت، به طور جداگانه هم به علت دیدارش از سوریه در ماه مارس گذشته، که در کنار هیاتی از نمایندگان دوما روسیه صورت گرفت و طی آن با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هم ملاقات کرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود؛ چرا که بشار اسد طی ۶ سال گذشته و از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور، به علت نقض گسترده حقوق‌بشر و حتی اتهام جنایت علیه بشریت به علت استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم کشور خودش، مورد انتقاد جهانی قرار گرفته است.

بسیاری از اعضای مختلف این شورا که متشکل از نمایندگان کشورهای اروپایی در پارلمان اتحادیه اروپاست، خواستار کناره‌گیری آقای آگرامونت شده بودند.

گروهی از اعضای سوشالیست این شورا طی بیانیه‌ای گفته‌اند: “حتی اگر این دیدار (سوریه-اسد) به طور شخصی و خصوصی صورت گرفته باشد به میان آورده شدن نام شورای حقوق بشر پارلمان اروپا در جریان آن به نوعی حمایت از رژیم اسد و اعمال او علیه مردم سوریه را تصریحا اعلام کرده است.”

روسیه این نهاد پارلمان اروپا را که نمایندگان ۴۷ کشور در آن عضویت دارند، از ماه ژانویه گذشته تحریم کرده است؛ خروج مسکو از این نهاد حقوق‌بشری در اعتراض به تحریم‌های اتحادیه اروپا در پی انضمام شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و بحران اوکراین صورت گرفته است.

اعضای این شورا قرار است هفته آینده دور هم جمع شوند و گزارش شده راجر گِیل، نماینده بریتانیا در این نهاد فعلا ریاست جلسات آن را بر عهده خواهد گرفت

 

رسانه‌های آمریکا: ترامپ بنا دارد این بار تاییدیه مربوط به برجام را صادر نکند

تهران تا کجا می تواند برای بقای برجام به اتحادیه اروپا پشت گرم باشد؟

گزارش شده که قرار است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته آینده تصمیم خود را درباره این‌که بار دیگر تایید کند ایران به برجام پایبند بوده یا نه اعلام کند. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست و تلویزیون خبری سی‌ان‌ان می‌گویند او بنا دارد این پایبندی و این‌که آیا تمدید تعلیق تحریم‌های ایران ‘در راستای منافع آمریکاست’ را تایید نکند.

بنا بر گزارش‌ها، آقای ترامپ احتمالا روز پنج‌شنبه ۱۲ اکتبر تصمیم خود درباره برجام را اعلام خواهد کرد.

طبق مصوبه کنگره آمریکا، رئیس‌جمهوری هر ۹۰ روز در گزارش به کنگره تایید می‌کند که ایران تخطی بارزی از توافق هسته‌ای نکرده و ادامه تعلیق تحریم‌های ایران طبق برجام در راستای منافع ملی آمریکاست.

اگر چنین نکند آن وقت کنگره آمریکا ۶۰ روز فرصت دارد که درباره بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

دونالد ترامپ در طول دوره ریاست‌جمهوری‌اش دو بار در گزارش به کنگره، این تاییدیه را فرستاده است ولی رسانه‌های آمریکا گزارش می‌دهند این بار قصد ندارد چنین تاییدیه‌ای بفرست.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید در کنفرانس خبری روز پنج‌شنبه ۵ اکتبر به خبرنگاران گفت دونالد ترامپ تصمیمش درباره برجام را گرفته و به زودی آن را علنی خواهد کرد اما درباره جزئیات آن توضیحی نداد.

او در پاسخ به این که آیا تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا با نظر اعضای شورای امنیت کاخ‌سفید هم‌خوانی دارد یا خیر گفت دونالد ترامپ با اعضای کمیته امنیت‌ملی و مقام‌های ذیربط در این رابطه به طور مفصل رای‌زنی کرده است.

خود آقای ترامپ هم بعد از ظهر پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایران “به روح توافق هسته‌ای پایبند نمانده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرنگارانی که از او درباره تصمیمش بر سر برجام می‌پرسیدند جواب داده است “به‌زودی” در این باره خبردار می‌شوند.

روزنامه واشنگتن‌پست که در گزارش اختصاصی امروز خود از چند مقام و مشاور کاخ‌سفید که به شرط ناشناس‌ماندن با این روزنامه گفتگو کرده‌‎اند نقل قول کرده، نوشته “اگر چه برنامه آقای ترامپ برای مواجهه با برجام هنوز قطعی نیست” و شاید در آخرین لحظه تغییر کند اما دو نفر از مشاوران کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید به این روزنامه گفته‌اند پیشنهاد تایید نکردن برجام را از چند هفته پیش اعضای شورای امنیت ملی پیش روی رئیس‌جمهوری قرار داده‌اند.

یک روز پیش از آن رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که او و دیگر مقام‌ها راهکارهای مختلفی برای مواجهه کاخ سفید با برجام برابر رئیس جمهوری قرار داده‌اند.

روز سه‌شنبه جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در برابر سناتورهای آمریکایی تصریح کرد که به نظر او آمریکا نباید از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

ژنرال متیس که به همراه ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک آمریکا در برابر سناتورهای کنگره آمریکا حاضر شده بود گفت: “معتقدم که اگر بتوانیم از پایبندی ایران به توافق اطمینان حاصل کنیم و اگر بتوانیم مطمئن شویم که این کار منافع ما را کاملا تأمین می‌کند، روشن است که باید در توافق بمانیم”.

او سپس اضافه کرد: “در این لحظه و با توجه به اینکه هیچ نشانه‌ای خلاف این در دست نیست، تصور می‌کنم که رئیس جمهور باید ماندن ما در توافق را مورد نظر قرار دهد”.

پنج‌شنبه عصر تلویزیون خبری سی‌ان‌ان هم در خبری فوری از قول مقام‌های دولت آمریکا گفت آقای ترامپ قصد دارد با تایید نکردن پای‌بندی ایران به برجام، همچون داکا (طرح حمایت از مهاجران جوان بدون مدرک هویتی) تصمیم‌گیری در مورد برجام را به کنگره این کشور واگذار کند.

بدین‌ترتیب رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند ضمن راضی کردن هوادارانش که به آنها وعده داده بود به محض ورود به کاخ‌سفید “برجام را پاره می‌کند”، از زیر تصمیم‌ هایی برای خروج از این توافق بین‌المللی شانه خالی کند و آن را به دست کنگره بسپارد.

آقای ترامپ بارها برجام را یک توافق افتضاح خوانده

بیشتر بخوانید

افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای تایید نکردن پایبندی ایران به برجام در حالی در واشنگتن افزایش یافته که هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مجمع اقتصادی اروپا و ایران در شهر زوریخ گفت برجام یک توافق دوجانبه نیست، بلکه توافقی چند جانبه است و تاکید کرد که این توافق یه یک کشور خاص تعلق ندارد که بتواند به تنهایی آن را لغو کند.

دیگر کشورهای امضاکننده برجام هم همگی از کارآیی آن و اصرارشان بر حفظ این توافق‌نامه تاکید کرده‌اند اما آن طور که واشنگتن پست به نقل از مقام های آمریکایی نزدیک به آقای ترامپ نوشته، رئیس جمهور آمریکا برجام را “هم راستا با منافع کشورش” نمی‌داند.

 

مهاجم لاس وگاس ‘نقشه فرار و احتمالا هم‌دست’ داشته

هواپیمای ویژه دونالد ترامپ در حال گذر از کنار هتلی که پنجره‌های شکسته طبقه ۳۲ آن کانون آغاز تیراندازی یکشنبه را نشان می‌دهند

یافته‌های جدید درباره استیون پداک، تیرانداز کشتار لاس وگاس، گمانه‌زنی درباره نقشه فرار او و همچنین فرضیه کمک گرفتن او از کس دیگری برای طراحی این کشتار را قوی‌تر کرده است.

مقام‌های آمریکایی روز پنجشنبه (پنجم اکتبر) به خبرنگاران گفتند هنوز نمی‌توانند از جزئیات نقشه فرار استیون پداک به رسانه‌ها چیزی بگویند اما باور دارند که او نمی‌توانسته به تنهایی چنین کشتار بزرگی را طراحی و ۳۳ اسلحه و هزاران فشنگ تهیه کند.

این در حالی است که مقام‌های پلیس در روز یکشنبه و تنها ساعاتی پس از آن که استیون پداک با به رگبار بستن حاضران در یک کنسرت موسیقی ۵۸ نفر را کشت و بیش از ۵۰۰ نفر را زخمی کرد، گفته بودند به دنبال مظنون دیگری نیستند و معتقدند استیون پداک به تنهایی این کشتار را به راه انداخته است.

همزمان با بازگشت دوست دختر استیون پداک به کالیفرنیا پلیس بازجویی از او را آغاز کرده و امیدوار است با اطلاعاتی که از ماریلو دنلی دریافت می‌کند، معمای چرایی وقوع بزرگترین کشتار آمریکا را حل کند.

بزرگداشت قربانیان کشتار یکشنبه همچنان خیابان‌های لاس وگاس را پر از شمع و دسته گل کرده

کلانتر لومباردو، رئیس پلیس منطقه کلارک لاس وگاس به خبرنگاران در پاسخ به این که آیا استیون پداک برای فرار از مهلکه هم برنامه ریزی کرده بود، گفت: “بله.” اما در پاسخ به جزئیات این نقشه گفت: “نمی‌توانم بگویم.”

او همچنین درباره احتمال هم‌دست داشتتن استیون پداک گفت: “(طبیعی است) که تصور کنیم او بالاخره در جایی از این برنامه‌ریزی کمکی دریافت کرده است. شاید او یک سوپرمن بوده و همه اینها را تنهایی انجام داده، اما برای من باور این دشوار است.”

طرح فرضیه هم‌دست داشتن استیون پداک می‌تواند تحقیقات درباره کشتار روز یکشنبه را وارد مرحله کاملا جدیدی کند.

در همین حال، پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، می‌گوید هنوز دلیلی برای مرتبط بودن این کشتار با انگیزه‌های تروریستی پیدا نکرده است، اما احتمال آن را هم رد نمی‌کند.

روز پنجشنبه آخرین یافته‌ها در مورد استیون پداک به این ترتیب گزارش شد:

  • او تنها ساعتی قبل از آغاز تیراندازی در کازینو مشغول قمار بوده
  • پداک ۳۳ اسلحه از مجموع ۴۷ سلاح خود را ظرف یک سال گذشته تهیه کرده بود
  • او یک هفته پیش هم اتاقی در هتل چندین طبقه اوگدن لاس وگاس رزرو کرده بود؛ جایی که در نزدیکی آن یک کنسرت موسیقی دیگر در فضای باز برنامه‌ریزی شده بود
  • پلیس شیکاگو دریافته که در ماه اوت گذشته هم پداک اتاق را رزرو کرده بود که به محل برگزاری فستیوال موسیقی لولاپالوزا مشرف بود
  • مامور امنیتی هتل که ابتدا به پشت در اتاق پداک رسید با وجود زخمی شدن بر اثر شلیک پداک، در راهرو مانده و به ماموران پلیس دیگر در شناسایی اتاق طبقه ۳۲ استیون پداک کمک کرده، تا زمانی که مافوقش دستور داده باید برای امداد پزشکی محل را ترک کند

پلیس لاس وگاس: عامل کشتار احتمالا پیشتر هم برای حمله دیگری برنامه ریزی کرده بود

رئیس پلیس مسئول تحقیقات درباره این کشتار می‌گوید ۱۰۰ کارآگاه و مامور زبده برای بررسی جزئیات و پیدا کردن انگیزه احتمالی استیون پداک مشغول به کار روی پرونده و ترسیم نموداری از شخصیت او شده‌اند.

آن طور که گزارش شده استیون پداک از سال‌ها قبل به اسلحه علاقه نشان می‌داد.

او توانسته بود بسیاری از ۲۳ سلاحی که با خود به هتل برده بود را با تغییر کاربری از سلاح نیمه خودکار به مسلسل‌های تمام اتوماتیک و قابلیت تیراندازی پر سرعت بدل کند.

نرمش جمهوری‌خواهان برای اصلاح بخشی از قوانین اسلحه

همزمان با انتشار جزئیات کشتار یکشنبه و زرادخانه استیون پداک برای عملی کردن نقشه خود، چند نماینده جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا با نشان دادن نرمش در مواضع قبلی‌شان در حمایت از قوانین مالکیت اسلحه، گفته‌اند آماده‌اند درباره ممنوع کردن تجهیزات کمکی که با استفاده از آنها استیون پداک توانسته بود قابلیت شلیک سلاح‌های خود را بالا ببرد، در صحن کنگره رایزنی کنند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه در کنگره، روز پنجشنبه به رسانه‌های آمریکا گفت: “ما باید موضوع این تجهیزات کمکی که سلاح‌های معمولی را به مسلسل‌های پر سرعت تبدیل می‌کنند بررسی کنیم.”

با وجود “چراغ سبز” برخی از جمهوری‌خواهان به تقاضای “همیشگی” دموکرات‌ها برای اصلاح قوانین اسلحه، هنوز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور، در این باره موضع‌گیری نکرده است.

آقای ترامپ که در پاسخ به خبرنگاران گفته بود درباره قوانین اسلحه “به جای خودش و به مرور زمان” صحبت خواهد کرد، روز گذشته (چهارشنبه) به همراه همسرش ملانیا به لاس وگاس رفت و بازماندگان و امدادگران این کشتار دیدار کرد.

 

 

دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه آتی پارلمان کاتالونیا را معلق کرد

بدنبال رفراندوم یکشنبه، اعتراضات استقلال‌طلبان همچنان ادامه دارد

دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه دوشنبه آینده ۹ اکتبر پارلمان کاتالونیا را به حال تعلیق در آورده است. این اقدام با هدف جلوگیری از فشارهای احتمالی برای اعلام استقلال این منطقه صورت گرفته است.

این دادگاه اعلام استقلال این منطقه از اسپانیا را “نقض قانون اساسی” دانسته است.

پیشتر ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، به دولت کاتالونیا نسبت به اعلام استقلال در جلسه هفته آینده هشدار داد.

کارلس پوجدمان، رهبر کاتالونیا گفته بود که در جلسه هفته آتی پارلمان، استقلال این منطقه را اعلام خواهد کرد.

حکم دادگاه قانون اساسی بر مخالفت حزب سوسیالیست کاتالونیا که مخالف جدایی از اسپانیا است، صحه گذاشته است.

دادگاه قانون اساسی گفته است که برگزاری جلسه پارلمان کاتالونیا و اعلام استقلال، نقض حقوق نمایندگان حزب سوسیالست کاتولونیا در پارلمان است.

سازمان‌دهندگان همه‌پرسی استقلال کاتولونیا میزان مشارکت را ۴۲ درصد اعلام کردند.

به گفته آنها ۹۰ درصد رای‌دهندگان، از استقلال این منطقه از اسپانیا حمایت کردند. اما نتایج نهایی این همه‌پرسی اعلام نشده است.

تلاش پلیس برای اجرای حکم دادگاه قانون اساسی در مورد منع برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، باعث بروز خشونت‌هایی در حوزه‌های رای‌گیری شد.

 

یوناما از برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ افغانستان حمایت می‌کند

یوناما: زمان اهمیت زیادی دارد و تصمیم‌های کلیدی باید اتخاذ شود تا انتخابات به موقع و معتبر یقینی شود

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان با تاکید بر “زمان” برگزاری انتخابات پارلمانی آینده این کشور، حمایت خود از این انتخابات را اعلام کرده است.

قرار بود انتخابات پارلمانی افغانستان در سال ۱۳۹۴ برگزار شود، ولی به دلیل به درازا کشیده شدن فرایند اصلاح نظام انتخاباتی و اختلاف‌ها سیاسی، نبود منابع مالی و امکانات فنی برگزاری آن به سال ۱۳۹۷ موکول شده است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، که رهبری عملیات این سازمان را در این کشور بر عهده دارد، اعلام کرده که به تازگی سندی را با مسئولان نهادهای انتخاباتی افغانستان امضا کرده که براساس آن چارچوب قانونی و مالی حمایت از انتخابات را برای منابع کمک‌کننده مشخص می‌کند.

پرنیل کاردیل، معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته است: “زمان اهمیت زیادی دارد و تصمیم‌های کلیدی باید اتخاذ شود تا انتخابات به موقع و معتبر یقینی شود.”

خانم کاردیل تاکید کرده که انتخابات امری مربوط به “ثبات” افغانستان است؛ به همین دلیل “یوناما حمایت جامعه بین‌المللی را به عنوان شریکی در تمام فرایندهای آمادگی برای برگزاری انتخابات افغانستان تعهد کرده است”.

در همین حال، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سومین نشست مقام‌های ارشد بین‌المللی در کابل گفته که برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در صدر اولویت‌های حکومت وحدت ملی است.

آقای غنی اما توضیح بیشتر در این مورد ارائه نکرد.

انتخابات پارلمانی افغانستان چهار سال به تاخیر افتاده است. هنوز هم برخی تردید دارند که دولت بتواند آن را سال آینده برگزار کند

دفتر یوناما و رئیس جمهوری افغانستان در حالی بر حمایت از برگزاری انتخابات پارلمانی تاکید می‌کنند که آگاهان امور باور چندانی ندارند که این انتخابات در سال آینده برگزار شود.

دلیل تردید ناظران این است که هنوز منابع مالی برای برگزاری انتخابات وجود ندارد، حوزه‌های انتخاباتی هنوز مشخص نیست، مبنای تشخیص هویت رای‌دهندگان ناروشن است و اقدام‌های عملی در راستای برگزاری انتخابات به اندازه کافی صورت نگرفته است.

براساس آخرین تقویمی که برای برگزاری انتخابات پارلمانی و همچنین انتخابات شوراهای محلی اعلام شده، این دو انتخابات قرار است در ۱۶ سرطان/تیر ۱۳۹۷ برگزار شود.

اگر انتخابات پارلمانی در سال آینده برگزار شود، نمایندگان فعلی چهار سال بیشتر از موعد مقرر در قانون اساسی کار خواهند کرد.

انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) تا حال هرگز برگزار نشده و هیچ شورایی در ولسوالی‌ها وجود ندارد. به همین دلیل، یک ثلث اعضای مجلس سنا هم که باید از سوی این شوراها برگزیده می‌شدند، انتخاب نشده است.

حکومت وحدت ملی افغانستان به دلیل عدم برگزاری این دو انتخابات بارها هدف انتقاد و اعتراض قرار گرفته و متهم به قانون‌شکنی شده است.

 

 

تیلرسون در مورد سیاست ایران: چند گزینه در اختیار ترامپ خواهیم گذاشت

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کنار دونالد ترامپ

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید تا پیش از مهلت روز ۱۵ اکتبر برای تصدیق پایبندی ایران به برجام چند گزینه در مورد آینده این توافق در اختیار دونالد ترامپ گذاشته خواهد شد.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های دولت آمریکا می نویسد که رئیس جمهور آمریکا روز ۱۲ اکتبر در واشنگتن موضع خود در قبال توافق ایران را اعلام خواهد کرد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه در کنگره گفته بود که به نظر او پایبندی به برجام در راستای منافع ملی آمریکاست.

آقای تیلرسون روز چهارشنبه در وزارت خارجه به خبرنگاران گفت: “ما پیشنهادی برای رئیس جمهور خواهیم داشت. چند گزینه در مورد چگونگی پیشبرد سیاست مهم در قبال ایران در اختیار او خواهیم گذاشت.”

آقای ترامپ برجام را “مایه شرمساری” آمریکا خوانده و گفته تصمیمش را درباره آینده برجام گرفته هرچند آن را فاش نکرده است.

سایر طرف های گروه پنج به علاوه که با ایران مذاکره کردند قویا از این برجام (برجام جامع اقدام مشترک) حمایت می کنند و از آمریکا خواسته اند از آن خارج نشود.

اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم به خروج بگیرد کنگره ۶۰ روز وقت خواهد داشت در مورد اعمال مجدد تحریم هایی که به دلیل برجام معلق کرده بود تصمیم بگیرد.

آقای تیلرسون روز ۱۹ سپتامبر در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفت که به خصوص بندهای موسوم به “غروب” مایه نگرانی آمریکاست. بندهای غروب در برجام به محدودیت‌هایی در مورد فعالیت اتمی ایران اطلاق می شود که پس از انقضای مدت پیش بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

اخیرا به نقل از منابع مطلع در آمریکا گزارش شد رکس تیلرسون در حال تماس با شرکای اروپایی آمریکاست تا محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را که بر اساس توافق برجام در حدود ۱۰ سال است تمدید کند.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه همچنین گفت: “برجام فقط یک بخش کوچک از مسائل متعدد در ارتباط با ایران است که باید به آنها رسیدگی کنیم. برجام بخش مهمی از آن است اما تنها بخش آن نیست. و من بارها گفته ام که نمی توان مساله ایران را فقط براساس توافق اتمی تعریف کرد.”

درخواست دمکرات ها

همزمان بیش از ۱۸۰ عضو دمکرات مجلس نمایندگان کنگره در نامه ای از آقای ترامپ خواسته اند بار دیگر بر پایبندی ایران به برجام مهر تایید بزند.

آنها نوشتند: “در غیاب اطلاعات معتبر و دقیق دایر بر نقض مفاد برجام (از سوی ایران)، ما نگرانیم که خودداری از تصدیق پایبندی ایران یا خروج از برجام به اتحاد ما با سایر کشورها لطمه خواهد زد، ایران را جسور خواهد کرد و امنیت ملی آمریکا را به خطر خواهد انداخت.”

آنها همچنین نوشتند که این کار بر تلاش ها برای حل تنش شدید با کره شمالی بر سر برنامه اتمی و موشکی آن کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم هفته پیش گفته بود که ایران به توافق اتمی، برجام، پایبند بوده و هرگونه تصمیمی برای خروج از آن می تواند باعث شود سایر کشورها کمتر برای توافق با آمریکا رغبت نشان دهند.

دستور تازه ترامپ علیه تقاضای وام‌های خارجی ایران

وزیر امور خارجه ایران ترامپ را به کم اطلاعی متهم کرد

تیلرسون: برجام اصلاح نشود خارج می شویم

حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

مقام‌های آمریکایی ‘طرح تازه‌ای علیه ایران به ترامپ پیشنهاد کرده‌اند’

نامه هشتاد کارشناس خلع سلاح هسته‌ای به ترامپ برای حفظ برجام

فرانسه: باید برای حفظ توافق هسته‌ای ایران بعد از ۲۰۲۵ مذاکره کنیم

ترامپ در دیدار با نتانیاهو: به زودی درباره توافق هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرم

آمریکا ‘برای ادامه محدودیت‌های‌ ایران بعد از برجام با اروپایی‌ها مذاکره می‌کند’

آمانو: آژانس بیش از دیگر کشورها به مراکز ایران دسترسی تکمیلی دارد

آمریکا: تایید نکردن پایبندی ایران به معنی خروج ما از برجام نیست

 

رهبر ایران در دیدار با اردوغان همه‌پرسی در کردستان عراق را ‘خیانت به منطقه’ خواند

رهبر ایران در دیدار با اردوغان: آمریکا و قدرت‌های خارجی به دنبال ایجاد یک اسرائیل جدید در منطقه هستند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز چهارشنبه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همه‌پرسی در کردستان عراق را “خیانت به منطقه و موجب تهدید آینده آن” خوانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای همچنین گفته است: “ایران و ترکیه باید در مقابله با این حادثه، هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند.”

او همچنین گفته است: “آمریکا و قدرت‌های خارجی، غیرقابل اعتماد و به دنبال ایجاد یک اسرائیل جدید در منطقه هستند.”

آقای اردوغان برای دیدار با مقام‌های ایران در راس هیئتی سیاسی-تجاری در سفری یک روزه به تهران رفته است.

رئیس جمهور ترکیه پیشتر پشت درهای بسته با حسن روحانی، همتای ایرانی خود دیدار کرده بود.

آقای اردوغان در یک نشست خبری که بعد از دیدار با حسن روحانی، همتای ایرانی خود برگزار شد با “غیرقانونی” خواندن همه‌پرسی اخیر اقلیم کردستان گفته بود: “در عراق، مخاطب ما دولت مرکزی است.”

او در این نشست خبری همچنین از اتخاذ تدابیر شدیدتری علیه اقلیم کردستان خبر داده بود.

به غیر از همه‌پرسی اخیر کردستان عراق، جنگ سوریه و روابط تهران-آنکارا از محورهای دیگر گفت‌وگوهای دو کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری‌های دولتی در ایران، دو کشور تفاهم‌نامه‌هایی در زمینه‌ همکاری‌های گمرکی،بانکی و رسانه‌ای هم امضا کرده‌اند.

حق نشر ionرجب طیب اردوغان در تهران: در عراق، مخاطب ما دولت مرکزی است

آقای اردوغان پس از دیدار با حسن روحانی در نشست خبری گفت: “هم ایران و هم دولت مرکزی عراق و هم ترکیه در قبال اقدامات اقلیم کردستان عراق برخی تدابیر را به اجرا گذاشتند و از این به بعد تدابیر شدیدتر در راه خواهد بود.”

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفته است: “از نظر ما تصمیمی که با موساد (سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل) گرفته شده باشد، مورد پذیرش نیست؛ مدیریت اقلیم کردستان با قرار دادن افراد معلوم در سمت راست و چپ خود تصمیماتی نامعلوم می‌گیرد.”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم در همین نشست خبری گفته که کشورش در پی وارد کردن فشار به کردستان عراق نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای روحانی گفته است: “ما نمی خواهیم فشاری را به مردم کردستان عراق وارد کنیم اما تصمیمات اشتباهی که بعضی از سران این اقلیم اتخاذ کردند باید جبران شود. بنابراین سه کشور ترکیه عراق و ایران ناچار هستند تا با اقدامات ضروری و جدی خود اهداف راهبردی‌شان را در منطقه دنبال کنند.”

رئیس جمهور ترکیه پیش از سفر به ایران به خبرنگاران گفته بود با یک “نقشه راه” به کشورش بازخواهد گشت.

آقای اردوغان سه روز پیش از سفر به تهران گفته بود: “سفر من به ایران برای شرکت در یک نشست همکاری استراتژیک در سطح عالی خواهد بود. ما درباره مسئله شمال عراق هم گفتگو خواهیم کرد و با یک نقشه راه جدی برمی‌گردیم.”

روسای جمهور ایران و ترکیه در دیدار خود مذاکراتی هم درباره توسعه روابط تجاری داشته‌اند که آقای روحانی “توسعه روابط بانکی دو کشور و تجارت با پول ملی دو کشور” را از تصمیمات مهم امروز برشمرده است.

او زمان نهایی شدن این تصمیم‌ها را “تا پایان هفته آینده” اعلام کرده است.

این در حالی است که رهبر ایران در دیدار با رئیس جمهور ترکیه از سطح روابط اقتصادی دو کشور انتقاد کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار گفت: “متأسفانه با وجود ظرفیت‌های فراوان، سطح همکاری‌های اقتصادی در چند سال اخیر هیچ پیشرفتی نکرده و باید در این خصوص، بیش از پیش تلاش و فعالیت کرد.”

ژنرال حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه هم به تهران سفر کرده است

سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران در حالی انجام می‌شود که ژنرال حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش این کشور هم دو روز پیش وارد تهران شد و هنوز در ایران است.

این سفر در پاسخ به دیدار سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از ترکیه بوده که اواسط ماه اوت سال جاری انجام شد.

ایران و ترکیه در مورد اقلیم کرستان عراق نگرانی‌ها و مواضع مشابهی دارند ولی در مورد موقعیت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آینده سیاسی این کشور دارای اختلاف نظر هستند.

 

نیروهای افغان در ولایت ارزگان ‘۲۴ کشته’ دادند

منابع محلی در ارزگان، در جنوب افغانستان، می‌گویند که در حمله افراد گروه طالبان به ولسوالی/شهرستان چوره این ولایت ۲۴ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند.

امین‌الله خالقی، ولسوال چوره گفت که این حمله چهار روز پیش (۸ میزان/مهر) رخ داد که در نتیجه “۱۸ سرباز و ۶ مامور پلیس کشته شدند”.

وزارت دفاع افغانستان هرچند در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در این حمله اطلاعی نمی‌دهد اما گفته که در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی چوره دست کم ۳۰ نفر از پیکارجویان طالبان کشته شدند.

مسئولان امنیتی افغانستان به نصرت صمیمی، خبرنگار بی‌بی‌سی در افغانستان گفته‌اند که طالبان به طور موقت کنترل بعضی از مناطق ولسوالی چوره را به دست گرفته بودند اما نیروهای دولتی با عملیاتی کنترل این مناطق را پس گرفتند.

ارزگان یکی از ولایات ناامن در جنوب افغانستان است.

پارسال گروه طالبان در اطراف این ولایت حملات گسترده‌ای انجام دادند و تا دروازه‌های شهر ترینکوت رسیدند، اما در نتیجه عملیات هوایی نیروهای بین‌المللی ناچار به عقب نشینی شدند و شکست خوردند.

 

پادشاه اسپانیا رفراندم کاتالونیا را غیرقانونی دانست

فیلیپ ششم در سخنرانی امروز خود در تلویزیون دولتی، رهبران محلی کاتالونیا را به خاطر برگزاری رفراندوم به “عدم وفاداری” به اسپانیا متهم کرد

فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا، با محکوم کردن سازماندهی کنندگان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، اقدام آنها را “خارج از قانون” دانست. اما رهبر کاتالونیا می گوید ظرف چند روز اعلام استقلال خواهد شد.

وی در جریان نطقی تلویزیونی در شامگاه امروز سه شنبه ۳ اکتبر (۱۱ مهر)، بحران ایجاد شده در کاتالونیا را “به شدت جدی” توصیف کرد و خواستار اتحاد ملی شد.

امروز هزاران نفر از مردم کاتالونیا، در اعتراض به خشونت پلیس برای جلوگیری از همه پرسی دیروز دوشنبه، به خیابان‌ها آمدند. دولت مرکزی اسپانیا، برگزاری این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

فیلیپ ششم در سخنرانی امروز خود در تلویزیون دولتی، رهبران محلی کاتالونیا را به خاطر برگزاری رفراندوم به “عدم وفاداری” به اسپانیا متهم کرد. وی گفت همه پرسی اخیر ممکن است اقتصاد پررونق منطقه خودمختار کاتالونیا و کل اسپانیا را به خطر بیندازد.

پادشاه اسپانیا در عین حال افزود که این کشور “بر دوران سختی غلبه خواهد کرد”.

همزمان رهبر کاتالونیا به بی بی سی گفته است که این منطقه خودمختار ظرف چند روز اعلام استقلال خواهد کرد.

کارلوس پوجدمان در اولین مصاحبه اش پس از همه پرسی گفت که دولت او “در پایان این هفته یا شروع هفته آینده اقدام خواهد کرد.”

او در پاسخ به این سوال که اگر دولت اسپانیا مداخله کند و کنترل دولت کاتالونیا را به دست گیرد گفت “این اشتباهی است که همه چیز را عوض می کند.”

آقای پوجدمان گفت که درحال حاضر هیچ تماسی میان دولت مادرید و دولت منطقه کاتالونیا وجود ندارد.

تظاهرات اعتراضی در بارسلون برخی خیابان‌های شهر را بند آورد و رفت و آمد خودروها را متوقف کرد

در اعتراض به برخورد دولت مرکزی اسپانیا با همه‌پرسی استقلال، در کاتالونیا اعتصاب عمومی برگزار شده و شهرهای منطقه به خصوص بارسلون شاهد تظاهرات گسترده بوده است.

اتحادیه‌های کارگری کاتالونیا در حمایت از همه‌پرسی استقلال و در اعتراض به دخالت دولت مرکزی در جلوگیری از برگزاری آرام و کامل این همه‌پرسی از اهالی کاتالونیا خواسته بودند در یک اعتصاب سراسری شرکت کنند و این دعوت با استقبال گسترده روبه‌رو شده است.

بیشتر بخوانید:

دولت محلی نیز از اعتصاب حمایت کرده است. به گفته منابع محلی، اعتصاب در کاتالونیا بر فعالیت‌های عادی اقتصادی تاثیر گذاشته و باعث اختلال در خدمات عمومی شده است.

در از ساعات اولیه صبح سه‌شنبه، جمعیتی حدود پانزده هزار نفر که بسیاری از آنان لباس‌هایی به رنگ‌های آبی، زرد و قرمز – رنگ‌های پرچم کاتالونیا – بر تن داشتند در خیابان‌های بارسلون، مرکز کاتالونیا به حرکت درآمدند و با شعار “خیابان‌های کاتالونیا همیشه از آن ما خواهد بود” رفت و آمد را متوقف کردند.

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، دیروز با وجود دستور دادگاه قانون اساسی اسپانیا در مورد غیرقانونی بودن آن برگزار شد. مقامات محلی می گویند که اکثریت بزرگی از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به جدایی از اسپانیا رای داده‌اند.

با این همه، دولت مرکزی اسپانیا با توسل به این حکم قضایی، نیروی پلیس را برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی به کاتالونیا اعزام کرد که با حمله ماموران به مراکز اخذ رای و درگیری بین آنان و مردم همراه بود.

مقامات کاتالونیا پلیس را به خشونت علیه مردم عادی متهم کرده‌اند و در خارج از اسپانیا نیز، نسبت به نحوه برخورد پلیس با رای‌دهندگان اعتراضاتی صورت گرفته است.

 

کشتار لاس وگاس: تیرانداز یک ‘زرادخانه اسلحه’ داشت

جسیون آلدین، یکی از ستارگان موسیقی آمریکا که در کنسرت یکشنبه هم بروی صحنه رفته بود گفته: “در این مملکت (آمریکا) گویی چیزی عوض شده. چیزی که باعث می‌شود شما نخواهید فرزندتان را اینجا بزرگ کنید.”

استیون پداک، تیرانداز ۶۴ ساله که یکشنبه شب با شلیک به تماشاگران یک کنسرت موسیقی ۵۹ را کشت و ۵۲۷ نفر را مجروح کرد علاوه بر ۲۳ سلاحی که با خود به هتل برده بود در خانه هم چندین اسلحه و صدها تیر انبار کرده بود. پلیس همچنین در خودرو او مواد اولیه ساخت بمب پیدا کرده است.

در تازه ‌ترین اخبار در مورد این کشتار که خونین ‌ترین واقعه تیراندازی تاریخ آمریکا نام گرفته، نشریه ‘بوستون نیوز ۲۵’ تصاویری از داخل اتاق استیون پداک در طبقه ۳۲ هتل محل اقامت او منتشر کرده است.

در این تصاویر چند سلاح جنگی با خشاب‌های بزرگ دیده می‌شود که قابلیت تیراندازی پرسرعت را برای او فراهم می‌کرده است. با وجود این کارشناسان اسلحه و کسی که بخشی از این سلاح‌ها را بهار گذشته به استیون پداک فروخته بود می‌گوید با توجه به صدای رگبارهایی که یکشنبه شب در ویدئوها شنیده می‌شود، تیرانداز احتمالا قابلیت این سلاح‌ها را با نصب تجهیزات اضافه ارتقاء داده بوده چرا که سرعت رها شدن تیرها یکی پشت دیگری، فراتر از قابلیت عادی سلاح‌های او بوده است.

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه (سوم اکتبر) یک بار دیگر استیون پداک را “دیوانه و مریض” توصیف کرد و گفت در آینده راجع به اصلاح قوانین مالکیت اسلحه سخن خواهد گفت؛ هر چند جزئیاتی درباره موضع خود در این باره به خبرنگاران نگفت.

آقای ترامپ که مواضعش نسبت به مالکیت اسلحه در طول زمان تغییر پیدا کرده، هفته گذشته و در جمع هوادارانش در ایالت آلاباما یک بار دیگر به آنها یادآوری کرد که: “اگر من رئیس جمهور نمی‌شدم همه شما باید اسلحه‌هایتان را دو دستی تقدیم می‌کردید و تحویل دولت (کلینتون- دموکرات) می‌دادید.”

حزب جمهوری‌خواه به طور سنتی از آزادی مالکیت و حمل اسلحه حمایت کرده است و دونالد ترامپ، پیش‌تر گفته بود که دولت او هرگز در صدد نقض “حق حمل اسلحه” برنخواهد آمد.

در تحولی دیگر، شبکه ان‌بی‌سی آمریکا گزارش کرده که استیون پداک، هفته گذشته حدود ۱۰۰ هزار دلار پول به حسابی در فیلیپین واریز کرده است؛ فیلیپین کشور زادگاه دوست دختر استیون پداک است.

ماریلو دنلی، ۶۲ ساله، در هنگام واقعه یک‌شنبه شب در خاک آمریکا نبود. او روز ۲۵ سپتامبر ابتدا به هنگ‌کنگ رفت و روز اول کتبر (روز کشتار لاس وگاس) وارد فیلیپین شد؛ با وجود این، هنوز مشخص نیست که این پول هنگفت را آقای پداک برای دسترسی دوست دخترش ارسال کرده یا به قصد دیگری آن را واریز کرده بوده است.

با وجود یافتن اطلاعات جدید درباره تاریخچه زندگی استیون پداک، اف‌بی‌آی و پلیس محلی هنوز نتوانسته سرنخی درباره انگیزه اصلی این مرد ۶۴ ساله از کشتار روز یکشنبه پیدا کند.

با توجه به این که استیون پداک از نظر اقتصادی وضعیت نسبتا مناسبی داشته و به لحاظ عقیدتی هم هیچ ارتباطی با گروه‌های افراطی داخل یا خارج آمریکا نداشته، پیدا دادن انگیزه او از این کشتار به معمایی بزرگ تبدیل شده است؛ به عبارت دیگر، کارشناسان و ناظران قادر نیستند او را در هیچ کدام از طبقه‌بندی‌های موجود برای کسانی که با اسلحه دست به کشتار جمعی می‌زنند، قرار دهند.

استیون پداک پس از به رگبار بستن حاضران در کنسرت موسیقی، و پیش از آن که ماموران به پشت در اتاق او برسند، با شلیک به خودش خودکشی کرد. او هیچ سابقه جنایی و قضایی ندارد و کسانی که او را از نزدیک می‌شناسند می‌گویند تصور ارتکاب چنین کشتاری از سوی استیون “در مخیله‌شان نمی‌گنجد”.

استیون پداک که پیش‌تر به عنوان حسابدار کار کرده، عاشق قمار بوده و در مجموعه مسکونی ویژه افراد بزرگسال در شهر ماسکیت در نزدیکی لاس وگلاس زندگی می‌کرد.

هم‌زمان روز سه‌شنبه گزارش شد پلیس در جستجو از خودرو استیون پداک، مقادیری نیترات آمونیاک یافته است، ماده‌ای که در کودهای شیمیایی کشاورزی یافت می‌شود و قابلیت استفاده در ساخت بمب را دارد؛ نظیر آنچه در بمب‌گذاری مهیب اوکلاهاما در سال ۱۹۹۵ مورد استفاده قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید

حاین عکس استیون پداک در رسانه‌های آمریکایی انتشار یافته اما تاریخ ثبت آن مشخص نیست

 

وزیر دفاع آمریکا: در شرایط فعلی بهتر است در برجام بمانیم

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفته که در شرایط فعلی دولت آمریکا بهتر است به توافق اتمی با ایران پایبند بماند، هرچند تأکید کرده که تصمیم‌گیرنده نهایی در این مورد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است.

آقای متیس امروز سه شنبه ۳ اکتبر (۱۱ مهر) در جلسه‌ای در سنای آمریکا گفت: “معتقدم که اگر بتوانیم از پایبندی ایران به توافق اطمینان حاصل کنیم و اگر بتوانیم مطمئن شویم که این کار منافع ما را کاملا تأمین می‌کند، روشن است که باید در توافق بمانیم”.

او سپس اضافه کرد: “در این لحظه و با توجه به اینکه هیچ نشانه‌ای خلاف این در دست نیست، تصور می‌کنم که رئیس جمهور باید ماندن ما در توافق را مورد نظر قرار دهد”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از منتقدان سرسخت توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی است که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدست آمد.

ظریف: خروج از برجام یکی از گزینه‌های ایران است

مرکل در گفتگو با ترامپ از برجام حمایت کرد

آقای ترامپ که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از پاره کردن این توافق و خروج فوری از آن سخن گفته بود، پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به برجام پایبند مانده است، اما گفته می‌شود که گروهی را در کاخ سفید مسئول یافتن راهی برای بر هم زدن این توافق کرده است.

مقام‌های کشورهایی که در مذاکرات اتمی با ایران مشارکت داشتند و مقام‌های اتحادیه اروپا از مفید بودن این توافق دفاع و به شدت با احتمال به هم زدن آن از سوی آمریکا مخالفت کرده‌اند.

آقای ترامپ اخیرا گفته که تصمیم نهایی خود را در مورد این توافق گرفته، اما هنوز آن را اعلام نکرده است.

 

امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه ‘تروریستی’ در کابل خبرداد

امنیت ملی می گوید که این افراد در حال سازماندهی حمله تروریستی در شهر کابل بودند

امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که یک گروه تروریستی مرکب از سه نفر را در شهر کابل، پایتخت افغانستان بازداشت کرده که قرار بوده حمله مسلحانه را در این شهر سازمان دهند.

در صفحه رسمی فیسبوک این ریاست آمده است که نیروهای امنیت ملی در یک عملیات ویژه سه عضو این شبکه را در شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

در نوار تصویری که امنیت ملی افغانستان نشر کرده هر سه نفر اعتراف می‌کنند که قصد انجام حمله مسلحانه در شهر کابل را داشته‌اند. مشخص نیست که این اعتراف تحت چه شرایطی گرفته شده است.

بازداشت شدگان اعتراف کرده‌اند که به دستور قاری قسیم، از فرماندهان گروه طالبان برای ارزیابی و شناسایی اهداف تعین شده به کابل فرستاده شده بودند و قرار بود از اهداف مورد نظر عکس و فیلم بگیرند.

ریاست امنیت ملی قبلا نیز اعلام کرده بود که یک خودرو مملو از مواد منفجره را در کابل کشف و راننده آن را بازداشت کرده‌است.

راننده این خودرو از ولایت میدان وردک وارد کابل شده بود و “قصد داشت که حمله انتحاری را در مناطق مزدحم شهر کابل انجام دهد.”

 

58 کشته 515 نفر زخمی ، در مرگبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا در لاس وگاس

لاس وگاس

به گفته پلیس در مرگبارترین تیراندازی در تاریخ معاصر آمریکا که در یک جشنواره موسیقی در شهر لاس وگاس در ایالت نوادا روی داد حداقل 58 نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند.

به گفته پلیس مهاجم 64 ساله به نام استیون پداک از طبقات بالایی هتلی در مجاورت محل برگزاری کنسرت حمله کرد و پس از تیراندازی خودکشی کرد.

براساس تازه ترین آمارها در این تیراندازی که یکشنبه شب (اول اکتبر) در یک فستیوال موسیقی در این شهر رخ داد بیش از 515 نفر دیگر هم زخمی شده‌ا‌ند که حال بعضی از آنها وخیم گزارش شده است. پلیس از ساکنان لاس وگاس خواسته برای کمک به مجروحان خون اهدا کنند.

پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) می‌گوید تا کنون هیچ ارتباطی میان مهاجم و “گروه‌های تروریستی بین‌المللی” نیافته است.

بیشتر بخوانید: مهاجم لاس وگاس که بود؟

گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مدعی حمله شده و گفته که مهاجم چند ماه پیش به اسلام گرویده بود.

اما این گروه که در گذشته هم ادعاهای غیرقابل اثباتی در مورد ارتباط با مهاجمان مطرح کرده شواهدی ارائه نکرد.

انگیزه مهاجم هنوز معلوم نیست. جو لومباردو کلانتر لاس وگاس این تیراندازی را حمله ای “انفرادی” توصیف کرد.

او گفت: “اصلا نمی توانیم بگوییم که نظام عقیدتی او چه بود.”

براساس بیانیه پلیس تیراندازی در ساعت ۲۲:۰۸ به وقت محلی شروع شد.

پلیس فرد مهاجم را استیون پداک، ۶۴ ساله معرفی کرده و گفته که اهل شهر مسکیت در نزدیکی لاس‌وگاس بوده است. مظنون از روز ۲۸ سپتامبر در این هتل اقامت داشته و در اتاق او ۱۰ قبضه اسلحه پیدا شده است.

پلیس در شهر مسکیت خانه او را جستجو کرده و تعدادی اسلحه یافته است اما این حال می گوید که او قبلا تخلفی نداشته است.

به گفته پلیس او از طبقه سی و دوم هتل مندلی‌بی جمعیت حاضر در فستیوال را به رگبار بست. ماموران پلیس بعد از یورش به اتاق استیون پداک جسد او را پیدا کردند.

حدود ۲۲ هزار نفر در فستیوال موسیقی در لاس و گاس شرکت کرده بودند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از پایان حمله آن را “شرارات محض” خواند و گفت که آمریکایی‌ها در اندوه و شوک و ماتم در کنار هم قرار گرفته‌اند. آقای ترامپ از پلیس لاس وگاس به دلیل واکنش سریع و جلوگیری از کشتار بیشتر مردم قدردانی کرد.

آقای ترامپ دستور داده که پرچم‌های آمریکا به احترام قربانیان به حالت نیمه‌افراشته درآید. او روز چهارشنبه ۴ اکتبر به لاس وگاس سفر خواهد کرد.

شاهدان عینی می گویند که مهاجم صدها تیر شلیک کرد.

 

با بلند شدن صدای تیراندازی صدها تماشاچی پا به فرار گذاشتند.

بسیاری از هتل های نزدیک محل حادثه در بلوار اصلی لاس وگاس تحت کنترل پلیس است و بخش هایی از بلوار هم بسته است.

این جشنواره موسیقی سبک کانتری از روز جمعه در چندین هتل در بلوار لاس وگاس برگزار می شد.

بیشتر بخوانیدمرگبارترین تیراندازی‌های تاریخ آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش از سخنرانی خود درباره این حادثه در تویییتی “گرمترین تسلیت‌ها و همدردی” خود را خطاب به بازماندگان حادثه ابراز کرد.

تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده صدها نفر را در حال فرار نشان می‌دهد و صدای تیراندازی با مسلسل شنیده می‌شود.

پلیس لاس وگاس از مردم خواسته است از محل حادثه فاصله بگیرند.

شهر لاس وگاس در ایالت نوادا در آمریکا با کازینوها و مراکز خرید و تفریح و سرگرمی‌اش در سطح جهان مشهور است.

قوانین مربوط به خریداری و حمل سلاح در نوادا یکی از شل ترین ها در آمریکاست.

ساکنان این ایالت اجازه حمل اسلحه دارند و مجبور نیستند سلاح خود را ثبت کنند.

هنگام خریداری اسلحه سابقه افراد بررسی می شود اما دارندگان سلاح اجازه دارند آنها را به طور خصوصی به فروش برسانند.

استیون پداک، مظنون اصلی  تصاویری منتشر شده که صدها نفر را در حال فرار از محل تیراندازی نشان می‌دهد پلیس از مردم خواسته به محل حادثه نیایندتیراندازی در یک فستیوال موسیقی در لاس وگاس رخ دادحق نشر عکسREUTERS

 

 

ترامپ گفت و گو با کره شمالی را اتلاف وقت دانست

  • رهبرن دو کشور بر سر برنامه اتمی کره شمالی سرشاخ شده اند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور، گفته است که مذاکره با کره شمالی بر سر برنامه اتمی اتلاف وقت است.

پس از آنکه اعلام شد آمریکا درحال تماس با کره شمالی است آقای ترامپ در توییتی نوشت: “رکس انرژی ات را هدر نده، همان کاری که باید انجام شود را خواهیم کرد!”.

رکس تیلرسون روز شنبه خبر داد که کانال های ارتباطی با پیونگ یانگ باز است اما این کشور علاقه زیادی به دیالوگ ندارد.

دو کشور در ماه های اخیر وارد یک درگیری پرحرارت لفظی شده اند.

آمریکا از کره شمالی می خواهد برنامه تسلیحاتی خود را که با آزمایش های مکرر موشکی و آنچه ادعا می شود یک بمب هیدروژنی کوچک قابل نصب بر یک موشک دوربرد همراه بوده را متوقف کند.

اما تلاش ها برای برقراری دیالوگ ظاهرا با نگرش آقای ترامپ در مورد موضوع در تضاد است.

او روز یکشنبه در توییتی در اشاره به رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، نوشت: “به رکس تیلرسون، وزیر خارجه بی نظیرمان گفتم، که مذاکره با مردک موشکی اتلاف وقت است.”

او سپس اضافه کرد: “… رکس انرژی ات را هدر نده. همان کاری که باید انجام شود را خوهیم کرد.”

او نگفت منظورش از “کاری که باید انجام شود” چیست.

با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز در این باره گفت: “در زمانی که کره شمالی به رفتار تحریک آمیزش ادامه می دهد، رئیس جمهور فکر نمی کند که اکنون وقت مذاکره با آنها باشد.”

این مقام همچنین گفت که کانال های دیپلماتیک عمدتا برای بحث درباره شهروندان آمریکایی تحت بازداشت در کره شمالی به کار می رود.

این اولین باری نیست که دونالد ترامپ موضعی متفاوت از مقام های ارشد دولتش در پیش گرفته است.

او در ماه اوت گفت که ارتش آمریکا آماده برخورد با کره شمالی است که درست ساعاتی پس از آن بود که وزیر دفاع آمریکا سعی کرد تنش ها را با این حرف که تلاش های دیپلماتیک در حال موثر افتادن است فرونشاند.

آقای تیلرسون روز شنبه گفت که مقام های آمریکایی کانال هایی ارتباطی با پیونگ یانگ دارند.

او در پاسخ به این سوال که آیا کره شمالی پای میز مذاکره خواهد آمد گفت: “داریم کند و کاو می کنیم، شما را مطلع خواهیم کرد.”

با این حال او بعدا اذعان کرد که پیشرفت کمی به دست آمده است.

آقای تیلرسون در جریان سفری به چین – بزرگترین شریک تجاری کره شمالی – برای دیدار با شی جینپینگ رئیس جمهور و سایر مقام های این کشور صحبت می کرد.

چین هفته پیش به کسب و کارهای کره شمالی که در این کشور فعالیت می کنند گفت کارشان را تعطیل کنند. آن اقدام بخشی از تحریم های تازه سازمان ملل علیه پیونگ یانگ است

 

کاتالونیا ‘حق استقلال را کسب کرده است

تجمع طرفداران استقلال در بارسلون

کارلوس پوجدمان رهبر منطقه کاتالونیا می گوید که این منطقه در پی همه پرسی جنجالی روز یکشنبه که با خشونت همراه بود حق استقلال را به دست آورده است.

او گفت که راه برای اعلام استقلال به صورت یکجانبه باز شده است.

روز یکشنبه پلیس اسپانیا سعی کرد با توسل به زور مانع روند رای گیری شود که صدها زخمی به جا گذاشت.

همه‌پرسی کاتالونیا؛ رای‌گیری به پایان رسید، درگیری‌ها ‘بیش از ۷۰۰ زخمی’ به جا گذاشت

دولت اسپانیا قول داده بود مانع این رای گیری شود چون آن را ناقض قانون اساسی کشور و غیرقانونی می دانست.

ماموران پلیس اسپانیا برگه های رای و صندوق های رای گیری را ضبط کردند و مانع رای دادن بعضی از مردم شدند.

آقای پوجدمان در نطقی تلویزیونی و درحالی که سایر مقام های ارشد کاتالان در کنار او ایستاده بودند گفت: “شهروندان کاتالونیا در این روز امید و رنج، حق داشتن کشوری مستقل را به صورت یک جمهوری به دست آورده اند.”

او افزود: “دولت من، در چند روز آینده نتایج رای گیری امروز را تحویل پارلمان کاتالان که محل تبلور حق حاکمیت مردم ماست خواهد داد تا بتواند در راستای قانون همه پرسی عمل کند.”

حق نشر عکسREUTERS

او گفت که اتحادیه اروپا دیگر نمی تواند به این مساله “پشت کند.”

پیشتر با پایان رای گیری، ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا، گفت که کاتالان ها برای شرکت در این رای گیری غیرقانونی فریب خورده اند. او این همه پرسی را “تمسخر” دمکراسی توصیف کرد.

یکشنبه عصر گروه های بزرگی از طرفداران استقلال در مرکز بارسلون، مرکز این منطقه، گرد آمدند.

دولت کاتالان گفت بیش از ۸۰۰ نفر در درگیری های این روز زخمی شده اند.

وزیر کشور اسپانیا گفت که بیش از ۱۲ مامور پلیس آسیب دیده اند و سه نفر دستگیر شده اند. او افزود که ۹۲ شعبه رای گیری بسته شد.

خبرهای مرتبط:

حیکی از حوزه‌های رای‌گیری در بارسلون

 

 

رئیس ستاد ارتش پاکستان با رئیس‌جمهوری افغانستان دیدار کرد

دو طرف در این دیدار گفته که باید راهکاری مشخص و زمان‌بندی‌شده برای مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد

ژنرال قمر باجوا، رئیس ستاد ارتش زمینی پاکستان برای دیدار با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری و سایر مقام‌های افغان امروز یکشنبه نهم میزان/مهر به کابل سفر کرده‌است.

آقای غنی در دیدار با رئیس ستاد ارتش پاکستان سفر هیأت پاکستانی را فصل جدید همکاری میان دو کشور خوانده و گفته که فرصت خوبی برای همکاری میان دو کشور ایجاد شده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که براساس گفتگوهای قبلی مقام‌های افغانستان و پاکستان قرار بود که هیأتی از پاکستان به افغانستان سفر کند که سفر آقای بجوا، رئیس اطلاعات ارتش و معاون وزارت خارج پاکستان در این راستا به کابل انجام شده است.

او گفت که آقای غنی در این دیدار اعلام کرد که بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا تغییر در فضای منطقه به‌وجود آمده و ابهام از بین رفته است.

آقای غنی گفته این یک فرصت تاریخی برای دو کشور است که در یک ساختار زمانی مشخص و براساس یک نقشه راه به گفتگوها ادامه دهند.

در استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان گفته شده که پایگاه و مرکز اصلی رهبران گروه‌های شورشی همانند طالبان در پاکستان قرار دارد.

آقای مرتضوی همچنین با استقبال از این گفتگوها گفت که منتظر نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت این گفتگوها برای منطقه ‌است.

بر اساس بیانیه ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، در این دیدار دو طرف بر سر موضوعاتی گوناگون به‌خصوص امنیت منطقه، روابط دوجانبه کابل و اسلام آباد، صلح و ثبات، مبارزه با تروریسم، حمل ونقل و تجارت، مناسبت‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت افغانستان و پاکستان تبادل نظر کرده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان افزوده که دراین دیدار طرف پاکستان تعهد کرده که آماده همکاری همه جانبه در راستای مبارزه با تروریسم است که به گفته او تهدیدی مشترک به افغانسان و پاکستان به حساب می‌آید.

افغانستان همواره مدعی شده که کلید صلح افغانستان به‌دست پاکستان است. آقای غنی بارها اعلام کرده که کابل اول باید با پاکستان صلح کند و در دیدار امروز آقای بجوا اعلام کرده که از صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کند.

آقای غنی در این دیدار گفته که گروه کاری دوجانب گام‌های بعدی را در بخش مختلف بردارند تا ساختار واضح همکاری همه‌جانبه بخاطر تأمین صلح و ثبات در منطقه تدوین و گام‌های عملی دراین راستا برداشته شود.

آقای غنی نیز گفته که فضای مناسب ایجاد شده و باید گام‌های عملی برداشته شود و فضای اعتماد میان دو طرف به گونه واضح بوجود آید.

آقای غنی افزوده که امنیت می‌تواند باعث رفاه منطقه‌ای شود و مقام‌های افغان و پاکستان به حیث مسئولان، دین تاریخی دارند تا برای مردم خود کار کنند و از فضای به‌وجودآمده به نفع هردو کشور و منطقه استفاده کنند.

 

Sarzamine Aryan - سرزمین آریان © 2016